Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 17 lutego 2005 r., sygn. III SA/Lu 633/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Marcinowski, Sędziowie Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak,, Sędzia NSA Maria Wieczorek (sprawozdawca), Protokolant Wiesława Dudek, po rozpoznaniu w dniu 17 lutego 2005r. sprawy ze skargi J. K. na uchwałę Rady Miasta z dnia [...] marca 2004r. Nr [...] w przedmiocie wyrażenia zgody na umieszczenie tablicy pamiątkowej na Pomniku Powstańców 1863 roku stwierdza nieważność uchwały Rady Miasta nr [...] z dnia 24 marca 2004 roku.

Uzasadnienie

Zaskarżoną Uchwałą Nr [...] Rady Miasta z dnia [...] w sprawie wyrażenia zgody na umieszczenie tablicy pamiątkowej na Pomniku Powstańców 1863 roku, na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) na wniosek Komitetu Organizacyjnego uroczystości poświęconych bohaterom Powstania Styczniowego [...] oraz po zasięgnięciu opinii Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków wyrażono zgodę na umieszczenie na Pomniku Powstańców 1863 roku w Ł. od strony ul. P., tablicy pamiątkowej wykonanej z brązu, litery tłoczone, o wymiarach 60x30 cm, następującej treści:

"Gen. Stanisławowi Brzósce Ks. Kapelanowi wojsk powstańczych i jego adiutantowi Franciszkowi Wilczyńskiemu straconym 23 maja 1865 r. w Sokołowie Podlaskim i tym wszystkim, którzy oddali życie walcząc o wolność Ojczyzny.

W 140 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego Społeczeństwo Łukowa i Ziemi Łukowskiej ku pamięci przyszłym pokoleniom".

Na powyższą uchwałę skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego na adres ul. Karłowicza 4 w Lublinie wniósł J. K. podnosząc, że uchwała jest niezgodna z prawem. Jako jeden z członków Komitetu Obchodów 140 Powstania Styczniowego na Podlasiu zwracał się do Burmistrza i Przewodniczącego Rady pisemnie i ustnie o wyrażenie zgody na zawieszenie tablicy historycznej nad wiszącą już tablicą na Pomniku Powstańców. Miejsce to było przekonsultowane z wieloma znawcami tej dziedziny wiedzy, którzy stwierdzili, że tablica poprawi również czytelność pomnika. Po dziesięciu miesiącach korespondencji wnioskodawca nie otrzymał odpowiedzi ani pozytywnej, ani negatywnej. W dniu [...] marca 2004 r. Rada Miasta podjęła uchwałę Nr XV/127/2004 w sprawie zawieszenia tablicy historycznej na bocznej ścianie pomnika od strony ulicy P. Skarżący podniósł, że w myśl art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy o samorządzie gminnym rada miasta ma wyłączną właściwość w podejmowaniu uchwał w sprawach herbu gminy, nazw ulic, placów publicznych oraz wznoszenia pomników, natomiast skarżący wnosił o wyrażenie zgody na zawieszenie tablicy na istniejącym pomniku, a nie na wzniesienie pomnika. Podjęta uchwała jest także sprzeczna ze Statutem Miasta (Dz. Urz. Województwa Lubelskiego Nr 150, poz. 3170 z dnia 8 października 2003 r.), z § 50 pkt 2. Skarżący zarzucił również, że nie określono sfinansowania realizacji uchwały ani nie określono organu odpowiedzialnego za wykonanie uchwały.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00