Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 17 stycznia 2005 r., sygn. II SA/Wr 480/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Daria Sachanbińska Sędzia WSA Teresa Cisyk Asesor sądowy Elżbieta Naumowicz (spr.) Protokolant: referent stażysta Joanna Szyndrowska po rozpoznaniu w dniu 4 stycznia 2005 r. na rozprawie sprawy ze skargi N. R. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w O. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej o d d a l a s k a r g ę

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej do Naczelnego Sądu Administracyjnego przez N. R. jest decyzja [...] Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...], nr [...], podjęta na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego w zw. z § 10 ust. 1 i 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 65, poz. 294 ze zm.), a utrzymująca w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Sanitarnego w G. z dnia [...], nr [...] o odmowie stwierdzenia choroby zawodowej narządu głosu.

Organ I instancji ustalił, że skarżąca zatrudniona była od 16 sierpnia 1971 r. do 31 soerpnia 2001 r. w Przedszkolu w G. na stanowisku nauczyciela, sprawując opiekę nad dziećmi w wieku 2-6 lat w grupie liczącej od 30 do 50 dzieci, będąc narażona na długotrwały, nadmierny wysiłek głosowy. Ze względu na problemy z gardłem leczyła się w latach 1994-20002 w Poradni Laryngologicznej w G. W wyniku przeprowadzonych badań specjalistycznych w Poradni Chorób Zawodowych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w K. w dniu 21 czerwca 2002 r. rozpoznano przewlekły obrzękowy nieżyt krtani, zaburzenia czynnościowe emisji głosu, nie stwierdzając zmian krtani charakterystycznych dla wywołanych przewlekłym wysiłkiem narządu głosu. Na skutek odwołania skarżącej została ona zdiagnozowana przez Instytut Medycyny Pracy w S., gdzie potwierdzono dysfunkcję narządu głosu, rozpoznaną przez Poradnię, wskazując, iż zmiany te nie mają cech uszkodzenia nadmiernym wysiłkiem narządu głosu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00