Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 20 stycznia 2005 r., sygn. III SA/Łd 493/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Teresa Rutkowska, Sędziowie WSA Krzysztof Szczygielski, Asesor Małgorzata Łuczyńska (spr.), Protokolant asystent sędziego Paulina Hućko, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 stycznia 2005 roku sprawy ze skargi A S.A. w Ł. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Ł. z dnia [...] Nr [...] (znak [...]) w przedmiocie choroby zawodowej 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. orzeka, że do czasu uprawomocnienia się wyroku zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 18 grudnia 2003r. w sprawie sygn. akt II SA/Łd 1031/01 Naczelny Sąd Administracyjny- Ośrodek Zamiejscowy w Łodzi uchylił zaskarżone postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Ł. Nr [...] z dnia [...] stwierdzające uchybienie terminu do wniesienia odwołania przez Z.A.E "A" S.A. od decyzji Powiatowego Inspektor Sanitarnego w Ł. Nr [...] z dnia [...] stwierdzające chorobę zawodową u J. L.

Mając na uwadze powyższy wyrok Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Ł. przeprowadził więc postępowanie odwoławcze. W toku tego postępowanie organ odwoławczy wystąpił do Poradni Chorób Zawodowych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Ł. z prośbą o wyjaśnienie, czy rozpoznane u J. L. schorzenia, które kwalifikują zainteresowanego do choroby zawodowej mieszczą się w pozycji wykazu chorób zawodowych będącego załącznikiem do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983r., a jeśli tak, to w której części tej pozycji. Literalne brzmienie schorzenia rozpoznanego brzmi bowiem "zapalenie okołostawowe barku prawego, zerwanie ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia prawego w przebiegu stanu zapalnego okołostawowego barku prawego" i nie jest tożsame ze schorzeniami wymienionymi w wykazie w pozycji 12 po dwukropku.

W odpowiedzi Poradnia Chorób Zawodowych WOMP w Ł. nadesłała pismo, w którym wyjaśniła, że schorzenie badanego powinno być określone jako "zapalenie okołostawowe barku prawego z towarzyszącym zerwaniem ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia prawego spowodowanego sposobem wykonywania pracy". W ocenie jednostki orzeczniczej takie sformułowanie jest na tyle zbieżne z brzmieniem pozycji 12 wykazu chorób zawodowych stanowiącym załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983r., że nie wymaga dalszych wyjaśnień.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00