Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 15 grudnia 2004 r., sygn. III SA/Po 470/04

W świetle par. 2 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych prawach /Dz.U. nr 132 poz. 1115/ to nie orzeczenie o rozpoznaniu choroby zawodowej, ale zgłoszenie podejrzenia choroby zawodowej i udokumentowane objawy chorobowe upoważniające do rozpoznania choroby zawodowej muszą nastąpić w czasie trwania narażenia zawodowego lub w ściśle określonym czasie po zakończeniu pracy w warunkach takiego narażenia.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu po rozpoznaniu sprawy ze skargi Zakładu Wielobranżowego G. sp. z o.o. w Ż. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w G.-W. z dnia 9 lipca 2004 r. (...) - oddala skargę.

 

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 9 lipca 2004 r. Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w G.-W. na podstawie art. 138 par. 2 Kpa oraz par. 8 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach /Dz.U. nr 132 poz. 1115/, po rozpatrzeniu odwołania Zakładu Wielobranżowego "G." spółka z o.o. w Ż. od decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ż., (...) z dnia 28 kwietnia 2004 r. stwierdzającej u Jana G. zawodowe kontaktowe zapalenie skóry rąk z podrażnienia jako chorobę zawodową - utrzymał tę decyzję w mocy. W uzasadnieniu podano, że odwołanie od decyzji organu sanitarnego pierwszej instancji złożył pełnomocnik zakładu pracy, w którym zarzucił naruszenie par. 2 ust. 1 i 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. ponieważ zebrany w sprawie materiał dowodowy w sposób niewystarczający dokumentuje powstanie choroby zawodowej u Jana G., a także z uwagi na wystąpienie udokumentowanych objawów chorobowych upoważniających do rozpoznania choroby zawodowej po upływie jednego miesiąca od ustania zatrudnienia, tj. okresu zakreślonego w załączniku do rozporządzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00