Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 4 listopada 2004 r., sygn. I SA/Wr 488/03
I SA/ Wr 488/03 WYROK W IMIENIU RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 4 listopada 2004 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w następującym składzie: Przewodniczący: Sędzia WSA Zbigniew Łoboda Sędziowie: Sędzia NSA Józef Kremis Asesor WSA Marta Semiczek ( sprawozdawca ) Protokolant : Agnieszka Mazurek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 października 2004 sprawy ze skargi P.Ł. na decyzję Izby Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w L. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za rok 1994, zaległości podatkowej oraz odsetek za zwłokę I. uchyla zaskarżoną decyzję II. orzeka, że decyzja wymieniona w pkt I nie może być wykonana
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją Izba Skarbowa we W. Ośrodek Zamiejscowy w L. utrzymała w mocy decyzję Urzędu Skarbowego w G. z dnia [...] Nr [...] w sprawie określenia wysokości zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1994 r. w kwocie [...] (po denom.), zaległości podatkowej w podatku dochodowym za 1994 r. w kwocie [...] (po denom.) oraz odsetek za zwłokę na dzień wydania zaskarżonej decyzji w kwocie [...] (po denom.).
Decyzja Urzędu wydana została na skutek złożonego przez podatnika żądania skierowania na drogę postępowania podatkowego wyniku kontroli przeprowadzonej przez Inspektora Kontroli Skarbowej i uchylenia przez Izbę Skarbową wcześniejszej decyzji Urzędu Skarbowego z dnia [...] ( nr [...]). Organ podatkowy I instancji przeprowadził postępowanie podatkowe, które wykazało nierzetelność prowadzonych w firmie ksiąg tak w zakresie przychodów jak i kosztów ich uzyskania.
We wniesionym od decyzji odwołaniu podatnik zarzucił, iż organ I instancji oparł rozstrzygnięcie wyłącznie na wyniku kontroli skarbowej i nie prowadził własnego postępowania dowodowego.
Izba Skarbowa rozpatrując odwołanie, w uzasadnieniu swojej decyzji wywodziła, że stosownie do przepisu § 14 cyt. wyżej rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 1992 r. zapisy w podatkowej księdze przychodów i rozchodów dotyczące kosztów związanych z zakupem towarów i usług powinny być udokumentowane rachunkami odpowiadającymi warunkom określonym w odrębnych przepisach. Winny one stwierdzać fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierać m.in. określenie danych wystawcy i nabywcy uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy. W związku z tym Izba uznała za nieprawidłowe dokumentowanie dowodami wewnętrznymi zakupu części do maszyn i samochodów.