Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 29 padziernika 2004 r., sygn. II SA/Wr 894/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący - Sędzia WSA Jerzy Strzebińczyk (sprawozdawca) Sędziowie - Sędzia NSA Krystyna Anna Stec - Asesor WSA Bogumiła Kalinowska Protokolant - Krzysztof Caliński po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 października 2004 r. sprawy ze skargi Wojewody Dolnośląskiego na uchwałę Rady Gminy Rudna z dnia 13 marca 2003 r., Nr VI/34/2003 w przedmiocie nadania statutów sołectw na terenie Gminy Rudna I. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały II. określa, że zaskarżona uchwała nie może być wykonana. III.

Uzasadnienie

W dniu 13 marca 2003 r. Rada Gminy Rudna podjęła uchwałę Nr W3472003 w sprawie nadania statutów dla sołectw na terenie Gminy Rudna. Same Statuty Sołectw: Brodowice, Brodów. Bytków, Chełm, Chobienia, Cie-chłowice, Gawronki, Górzyn, Gwizdanów, Juszowice, Kębłów, Kliszów, Koź-lice, Miłogoszcz, Mleczno, Naroczyce, Nieszczyce, Olszany, Orsk, Radomi-łów, Radoszyce, Ruda, Rynarcice, Stara Rudna, Studzionki, Toszowice, Wądroże i Wysokie stanowiły załączniki do tej uchwały.

Wojewoda Dolnośląski, działając na podstawie art. 93 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity - Dz. U. z 2001 r., Nr 142, poz. 1591) złożył do Naczelnego Sądu Administracyjnego Ośrodek Zamiejscowy we Wrocławiu skargę, w której wniósł o stwierdzenie nieważności § 4 pkt 2 ppkt 2, § 5 pkt 2, § 7 pkt 1, § 8, § 15 i § 21 wszystkich 28 załączników do wspomnianej uchwały.

W § 4 pkt 2 ppkt 2 załączników organ nadzoru zakwestionował zapis, zgodnie z którym sołectwo w szczególności prowadzi działalność we własnym imieniu i na własny rachunek, na zasadach określonych w przepisach prawa, a w § 5 ust. 2 - postanowienie, w myśl którego gmina nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania sołectw wobec osób trzecich. W tym zakresie Wojewoda Dolnośląski wywodził, iż sołectwo, będące jednostką pomocniczą gminy i nie posiadające osobowości prawnej, nie może działać we własnym imieniu i na własny rachunek. Czynności dokonywane przez sołectwo w odniesieniu do przekazanego mu w zarząd mienia i oddanych mu do dyspozycji środków finansowych, dokonywane są za gminę, czyli osobę prawną (właściciela mienia komunalnego), w jej imieniu i na jej rachunek. Tym samym, niedopuszczalne jest postanowienie, iż gmina nie będzie odpowiadała za zobowiązania, których jest podmiotem, a także zapis, że sołectwo prowadziło będzie działalność we własnym imieniu, na własny rachunek.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00