Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 2 czerwca 2004 r., sygn. SA/Sz 2439/02
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz Sędziowie: Sędzia WSA Alicja Polańska /spr/ Asesor WSA Kazimierz Maczewski Protokolant st.sekr. Gabriela Porzezińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 czerwca 2004r. sprawy ze skargi "A" Spółka z o.o. w B. na postanowienie Izby Skarbowej z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie stanowiska wierzyciela w sprawie zarzutów w postępowaniu egzekucyjnym I. u c h y l a zaskarżone postanowienie i poprzedzające je postanowienie Urzędu Skarbowego z dnia [...] nr [...]
Uzasadnienie
Naczelnik Urzędu Skarbowego wszczął postępowanie egzekucyjne w stosunku do "A" spółki z o.o. w B. na podstawie trzech tytułów wykonawczych z dnia [...] o numerach: [...] wystawionych przez wierzyciela - Urząd Skarbowy. Tytuły wykonawcze doręczono Spółce w dniu [...] . Tego samego dnia Spółka zgłosiła do organu egzekucyjnego zarzuty w sprawie prowadzenia postępowania egzekucyjnego.
Z treści wniesionych przez zobowiązaną Spółkę zarzutów wynika, że:
1/ brak jest decyzji będących podstawą wystawienia tytułów wykonawczych, adresowanych do zobowiązanej Spółki,
2/ naruszono dyspozycję art. 81 § 3 Ordynacji podatkowej,
3/ pominięto złożone deklaracje korygujące i dokonanie zapłaty skorygowanych należności,
4/ pominięto oświadczenia zobowiązanej odnoszące się do faktu pokrycia zaległości
nadpłatami z tytułu podatku VAT,
5/ zastosowano najbardziej uciążliwą formę egzekucji.
Z tak sformułowanych zarzutów i uzasadnienia pisma zobowiązanej Spółki zawierającej zarzuty wynika, że Spółka podważa zasadność wszczęcia egzekucji z powodu wykonania obowiązku podatkowego, braku decyzji o zobowiązaniach podatkowych ciążących na Spółce, jak również zastosowanie zbyt uciążliwego środka egzekucyjnego. W szczególności z treści tych zarzutów wynika, że Spółka nie była adresatem decyzji stanowiących podstawę wszczęcia egzekucji oraz, że obowiązek podatkowy nie istnieje wskutek złożenia przez Spółkę deklaracji korygujących oraz dokonania zapłaty różnic podatkowych i odsetek za zwłokę bieżącą i przyszłą nadpłatą podatku VAT (pismo Spółki z dnia [...] jak również, że zajęcie konta bankowego Spółki, z jednoczesnym zajęciem maszyn i pojazdów, wskazuje na chęć zrujnowania przez organy podatkowe firmy zobowiązanej Spółki.