Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 27 maja 2004 r., sygn. I SA/Wr 410/02

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Szczerbiński Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Cisek Asesor WSA Zbigniew Łoboda (spr.) Protokolant Lucyna Barańska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 maja 2004 r. sprawy ze skargi Z. T. na decyzję Izby Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w J. G. z dnia [...]nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2000 r. I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Inspektora Kontroli Skarbowej w Urzędzie Kontroli Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w J. G. z dnia [...] nr [...], II. orzeka, że decyzje wymienione w pkt I nie podlegają wykonaniu.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją nr [...]z dnia [...] Izba Skarbowa we W., Ośrodek Zamiejscowy w J. G., działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), utrzymała w mocy decyzję Inspektora Kontroli Skarbowej w Urzędzie Kontroli Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w J. G. nr [...]z dnia [...], którą określono Z. T. zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2000 r. w wysokości [...], zaległość podatkową w kwocie [...]oraz odsetki.

W uzasadnieniu swojej decyzji organ II instancji podał, iż Z. T. wspólnie z R. K., J. P., I. Ł. oraz A. P. prowadzili działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej - przedsiębiorstwo pod nazwą Fabryka Maszyn A z siedzibą w Z. Z uwagi na to, w złożonym zeznaniu podatkowym, podatnik wykazał - stosownie do posiadanego 5%. udziału w spółce - dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej w wysokości [...]. Obok tego Z. T. zeznał dochody z najmu - dzierżawy oraz innych jeszcze źródeł. Po zastosowaniu stosownych odliczeń podatnik wyliczył podatek dochodowy za rok 2000 w wysokości [...].

W wyniku przeprowadzonego postępowania kontrolnego organ kontroli skarbowej stwierdził, że spółka zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z trzema kontraktami, nazwanymi umowami leasingu operacyjnego, zawartymi z B, Sp z o.o. we W. Przedmiotem umowy o numerze [...]z dnia [...]było przekazanie prawa do używania pojazdu marki DAEWOO LEGANZA 2,0 CDX. Wartość ofertowa netto przedmiotu umowy wynosiła [...], czynsz inicjalny określono w kwocie netto [...], zaś wysokość każdego z 23. czynszów miesięcznych stanowiła równowartość [...]. Wraz z ostatnim czynszem leasingobiorca płacił depozyt gwarancyjny, który w tym wypadku wynosił netto [...]. Organ I instancji ustalił dalej, że po zakończeniu umowy, tj. po okresie 24 miesięcy (od [...]do [...]) spółka przekazała leasingodawcy przedmiotowy samochód, zaś ten sprzedał go w tym samym dniu wspólnikowi - A. P. za kwotę netto [...]do czego doliczono podatek VAT [...] (razem brutto - [...]). Nabywca wniósł następnie w dniu [...] własność pojazdu do spółki w oparciu o aneks nr 1 do umowy spółki cywilnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00