Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 20 kwietnia 2004 r., sygn. SA/Bd 3358/03

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Liwacz Sędziowie Sędzia WSA Halina Adamczewska-Wasilewicz (spr.) Asesor sądowy Grzegorz Saniewski Protokolant Magdalena Buczek po rozpoznaniu w dniu 20 kwietnia 2004r. na rozprawie sprawy ze skargi T. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu wyszkolenia ucznia 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana w całości.

 

UZASADNIENIE

U Z A S D A N I E N I E

Wnioskiem z dnia 27 czerwca 2003r. T. K. zwrócił się do Urzędu Skarbowego w A. K. o przyznanie ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu wyszkolenia uczennicy M. P. w zawodzie sprzedawcy. Do wniosku załączył umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego z dnia 1 września 2000r. zawartą pomiędzy T. K. i M. K., a M. P., zaświadczenie o ukończeniu kursu pedagogicznego i dyplom uzyskania tytułu mistrza sprzedawcy przez M. K. oraz dyplom uzyskania tytułu zawodowego sprzedawcy przez M. P. W aktach spawy znajduje się także zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej z dnia 28 października 1998r., z którego wynika, że przedsiębiorcą jest T. K., a jego pełnomocnikiem M. K.

Rozpoznając sprawę Urząd Skarbowy w A. K., decyzją z dnia [...] Nr [...] odmówił przyznania wnioskowanej ulgi uczniowskiej. W uzasadnieniu do rozstrzygnięcia wskazał, że strona nie posiadała kwalifikacji zawodowych oraz przygotowania pedagogicznego, natomiast szkoląca uczennicę małżonka podatnika nie była u strony zatrudniona w ramach stosunku pracy. Organ I instancji jako podstawę prawną rozstrzygnięcia podał art. 27c ust.1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Ponadto, przywołał §10 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 1 lipca 2002r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz. U. Nr 113, poz. 988 ze zm.) wskazując, że zajęcia praktycznej nauki zawodu mogą prowadzić pracownicy lub pracodawcy. Skoro M. K. nie była pracodawcą, ani pracownikiem, lecz tylko pełnomocnikiem, to T. K., który nie legitymuje się wymaganymi uprawnieniami, ulga z tytułu wyszkolenia ucznia nie przysługuje.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00