Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 13.12.2013, sygn. IBPP1/443-779/13/BM, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-779/13/BM

w zakresie zwolnienia od podatku VAT usług szkoleniowych

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 22 sierpnia 2013 r. (data wpływu 26 sierpnia 2013 r.), uzupełnionym pismem z 15 listopada 2013 r. (data wpływu 26 listopada 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • zwolnienia od podatku VAT usług szkoleniowych - jest prawidłowe,
  • zwolnienia od podatku usług najmu sprzętu, przeprowadzenia egzaminu i wydania certyfikatu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 sierpnia 2013 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT usług szkoleniowych.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 15 listopada 2013 r. (data wpływu 26 listopada 2013 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 8 listopada 2013 r. znak: IBPP1/443-779/13/BM.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest spółką cywilną, czynnym podatnikiem VAT. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca prowadzi m.in. szkolenia zawodowe z zakresu Odnawialnych Źródeł Energii. Przedmiotem tych szkoleń są zasady projektowania, planowania oraz montażu instalacji z pompami ciepła i kolektorami słonecznymi. W chwili obecnej Wnioskodawca bierze udział w realizacji projektów, finansowanych z w całości ze środków pochodzących z dotacji z Europejskiego Funduszu Społecznego (Kapitał Ludzki, Narodowa Strategia Spójności). Projekty te są realizowane odrębnie w sześciu województwach, pod różnymi nazwami. W ramach swojego udziału w programach Wnioskodawca przeprowadza szkolenia zawodowe z zakresu Odnawialnych Źródeł Energii. Szkolenia te są przeprowadzane na zlecenie podmiotów, które otrzymały dotację z EFS na kształcenie lub przekwalifikowanie zawodowe (dalej: beneficjenci). Tak więc Wnioskodawca występuje jako podwykonawca względem bezpośrednich beneficjentów dotacji. Szkolenia te są w całości finansowane przez beneficjentów zlecających ich przeprowadzenie, ze środków pochodzących z otrzymanych przez tych beneficjentów dotacji z EFS. Uczestnicy szkoleń nie wnoszą z tytułu uczestnictwa w nich żadnych dodatkowych opłat. W związku z przeprowadzonymi szkoleniami Wnioskodawca świadczy również na rzecz beneficjentów zlecających przeprowadzenie szkoleń, usługi najmu sprzętu wykorzystywanego w trakcie warsztatów praktycznych, będących częścią szkoleń (instalacje solarne i sprzęt montażowy), jak również przeprowadza na zakończenie szkoleń egzamin, dostarczając uczestnikom certyfikat poświadczający ukończenie szkolenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00