Interpretacja indywidualna z dnia 04.10.2012, sygn. IPTPB3/4231-4/12-2/MF, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB3/4231-4/12-2/MF
1.Czy w przypadku, gdy Spółka nie posiada zaległości podatkowych, możliwe jest zaliczenie kwoty zwrotu podatku od towarów i usług lub jej części na poczet zobowiązań podatkowych z tytułu podatku od nieruchomości oraz opłat za korzystanie ze środowiska?
2.W którym momencie następuje zaliczenie kwoty zwrotu podatku od towarów i usług na poczet powyższych zobowiązań?
3.Czy zaliczenie kwoty zwrotu podatku od towarów i usług na poczet innych zobowiązań skutkuje wygaśnięciem tych zobowiązań w momencie zaliczenia?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 3 lipca 2012 r. (data wpływu 10 lipca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej ustawy Ordynacja podatkowa w zakresie zasad zaliczania zwrotu podatku od towarów i usług na poczet należności publicznoprawnych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej ustawy Ordynacja podatkowa w zakresie zasad zaliczania zwrotu podatku od towarów i usług na poczet należności publicznoprawnych.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka Akcyjna, będąca czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, w składanych miesięcznych deklaracjach VAT-7 wykazuje często nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy.
W związku z powyższymi deklaracjami, Spółka zamierza składać wnioski o zaliczenie kwoty zwrotu podatku od towarów i usług na poczet różnych zobowiązań podatkowych/należności publicznoprawnych, np. podatku od nieruchomości, opłat za korzystanie ze środowiska, opłaty za wieczyste użytkowanie gruntów. Zdarzenia takie będą miały charakter powtarzalny, tzn. podatnik będzie stosował podobny sposób rozliczeń transakcji w następnych okresach rozliczeniowych.