Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 7 luty 2008 r., sygn. KIO/UZP 35/08
Jeżeli przedmiot ma wady to kodeksowo wykonawca ma obowiązek usunąć te wady na swój koszt. Umowa o roboty budowlane jest umową rezultatu. Wykonawca ma obowiązek zgłosić zamawiającemu sprzeczność bądź niezgodność z zasadami technicznymi otrzymanych dokumentów, a nie wykonywać przedmiot zamówienia z wadami. Jednak koszty poszukiwania przyczyn wystąpienia wad nie mogą obciążać wykonawcy, bez względu na przyczyny wystąpienia tych wad, a tylko w przypadku gdy koszty usunięcia tych wad obciążają Wykonawcę. Tak stanowi warunek 11.8 FIDIC.
[...]
Skład orzekający Krajowej Izby Odwoławczej w ustalonym stanie faktycznym zważył co następuje:
Zamawiający w rozstrzygnięciu protestu uznał zasadność niektórych zarzutów odnoszących się do warunków kontraktu oznaczonych numerami: 4.4, 8.14, 14.3 i 20.1 - numeracja zgodna z "Ogólnymi warunkami Kontraktu na budowę FIDIC”, tłumaczenie pierwszego wydania FIDIC 1999 r. COSMOPIOLI CONSULTANTS. Tym niemniej Zamawiający nie podzielił stanowiska Odwołującego w zakresie modyfikacji warunków oznaczonych numerami: 1.1.4.3, 1.9, 2.1, 2.2, 4.6, 4.10, 4.12, 7.4, 8.4, 8.7, 10.3, 11.1, 11.8 i 16.4.
Krajowa Izba Odwoławcza przeanalizowała jakie postanowienia niosą w swojej treści „Warunki kontraktu na budowę FIDIC”. FIDIC jest to skrót od szwajcarskiej nazwy Międzynarodowej Federacji Inżynierów Konsultantów. W tzw. „Czerwonej Księdze” określone zostały „Warunki Kontraktu na budowę” dla robót budowlanych i inżynieryjnych projektowanych przez zamawiającego. Federacja FIDIC (zwana dalej FIDIC) opublikowała w roku 1999, pierwsze wydanie standardowego wzoru kontraktu na „Warunki kontraktu na budowę”, który jest zalecany dla robót budowlanych lub inżynieryjnych zaprojektowanych przez zamawiającego lub przez jego przedstawiciela - Inżyniera.