Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 29 września 2020 r., sygn. II PK 188/18

Wadliwa (niedopuszczalna) jest regulacja zakładowego prawa płacowego, która ze stażu uprawniającego pracownika do nagrody jubileuszowej wyłącza okres jego zawodowej służby wojskowej, przy jednoczesnym zaliczeniu zatrudnienia u innych pracodawców i okresów czynnej służby wojskowej.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Leszek Bielecki (przewodniczący)

SSN Zbigniew Korzeniowski (sprawozdawca)

SSN Krzysztof Staryk

w sprawie z powództwa J. K.(K.) przeciwko Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko - Własnościowej "[...]." w N. o nagrodę jubileuszową, odszkodowanie za naruszenie zasad równego traktowania, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 29 września 2020 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 28 marca 2018 r., sygn. akt VII Pa (...),

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu w W. do ponownego rozpoznania oraz orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w W. wyrokiem z 28 marca 2018 r. oddalił apelację powoda J. K. od wyroku Sądu Rejonowego w W. z 18 października 2017 r., który oddalił jego powództwo przeciwko pozwanemu pracodawcy Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej "[...]. " w N. o nagrodę jubileuszową i odszkodowanie za nierówne traktowanie. Pozwany nie uznawał okresu zawodowej służbowy wojskowej do nagrody jubileuszowej co też determinowało spór o odszkodowanie za nierówne traktowanie.

W sprawie Sąd ustalił, iż powód od 30 lipca 1986 r. do 2 października 1991 r. studiował na Wojskowej Akademii Technicznej w W. a od 3 października 1991 r do 31 maja 2003 r. pełnił zawodową służbę wojskową. Powód był zastępca prezesa ds. inwestycji i remontów w pozwanej Spółdzielni, zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. W 2016 r. powód - w związku z 30-leciem pracy - podjął działania, aby zostały zmienione zasady przyznawania nagród jubileuszowych. Rada Nadzorcza uchwałą z 15 czerwca 2016 r. wprowadziła nową treść do regulaminu zarządu. Ustalono, iż zasady wypłat nagród jubileuszowych dla członków zarządu będą tożsame z zasadami obowiązującymi pracowników. Po 30 latach pracy członkowi zarządu przysługuje nagroda jubileuszowa w wysokości 150% wynagrodzenia. Do okresu uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się bez względu na przerwy w zatrudnieniu okresy pracy u poprzedniego pracodawcy oraz okresy prowadzenia działalności gospodarczej i pracy w gospodarstwie rolnym. Do okresu uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się także okresy czynnej służby wojskowej. Natomiast do okresów zatrudnienia dla celów uprawnień do nagrody jubileuszowej nie wlicza się okresów służby pełnionej zawodowo w organach MO, Policji, Służby Więziennej i Wojsku. W sierpniu 2016 r. powód wystąpił do pozwanej o przyznanie nagrody jubileuszowej w związku z 30-letnim stażem pracy. Pozwana odmówiła wskazując, że zaliczeniu podlegają jedynie okresy zatrudnienia od 1 czerwca 2003 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00