Wyrok SN z dnia 5 listopada 2020 r., sygn. II CSK 808/18
1. Złożenie skargi do sądu administracyjnego na ostateczną decyzję stwierdzającą nieważność decyzji wydanej z naruszeniem prawa nie przerywa biegu przedawnienia roszczenia odszkodowawczego, o którym mowa w art. 160 § 6 k.p.a.
2. Możliwość zastosowania art. 5 k.c. nie zawsze jednak pozostaje w związku z negatywną oceną zachowania osoby zobowiązanej do naprawienia szkody; powołanie się na zarzut przedawnienia może stanowić nadużycie prawa także wtedy, gdy zachowanie się zobowiązanego nie miało wpływu na upływ okresu przedawnienia roszczenia, a przyczyny opóźnienia w dochodzeniu roszczenia leżą po stronie uprawnionego. Każda sytuacja zawsze podlega indywidualnej ocenie przez pryzmat zasad współżycia społecznego, poczucia sprawiedliwości oraz proporcjonalności skutków upływu terminu przedawnienia dla interesów stron spornego stosunku prawnego.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Agnieszka Piotrowska (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Anna Kozłowska
SSN Krzysztof Pietrzykowski
w sprawie z powództwa D. P., A. P. i T. P. przeciwko Skarbowi Państwa - Wojewodzie (...) i Miastu P. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 5 listopada 2020 r., skargi kasacyjnej powodów od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 5 czerwca 2018 r., sygn. akt I ACa (...),
uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Apelacyjnemu w (...) do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 15 marca 2017 r. Sąd Okręgowy w P. oddalił powództwo D. P., A. P. i T. P. skierowane przeciwko pozwanemu Skarbu Państwa - Wojewodzie (...) oraz Miastu P., w którym powodowie domagali się zasądzenia na ich rzecz od pozwanych solidarnie kwoty 3 262 800 zł z tytułu naprawienia szkody wyrządzonej bezprawnym pozbawieniem ich poprzedników prawnych własności bliżej opisanych nieruchomości położonych w P. w oparciu o decyzję wywłaszczeniową uznaną następnie za decyzję wydaną z rażącym naruszeniem prawa.