Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 23 kwietnia 2021 r., sygn. I CSKP 52/21

W razie stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnej utrzymującej w mocy decyzję odmawiającą ustanowienia na rzecz byłego właściciela nieruchomości prawa użytkowania wieczystego na tej nieruchomości na podstawie przepisów Dekretu, źródłem poniesionej przez niego szkody nie jest decyzja wydana z naruszeniem prawa, zezwalająca na sprzedaż lokali w budynku położonym na tej nieruchomości.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Władysław Pawlak (przewodniczący)

‎SSN Paweł Grzegorczyk (sprawozdawca)

SSN Roman Trzaskowski

w sprawie z powództwa K. D. ‎przeciwko Skarbowi Państwa - Wojewodzie (…) i Prezydentowi W. o zapłatę, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 23 kwietnia 2021 r., ‎skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…) z dnia 26 października 2018 r., sygn. akt I ACa (…),

1. oddala skargę kasacyjną;

2. odstępuje od obciążenia powoda kosztami postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

W dniu 19 lutego 2015 r. powód K. D. wniósł pozew o zasądzenie od Skarbu Państwa - Wojewody (…) i Prezydenta W. kwoty 2 000 000 zł z ustawowymi odsetkami tytułem odszkodowania, wskazując, że pozwany zbył osobom trzecim oznaczone lokale znajdujące się w budynku przy ul. O. w W. na podstawie wadliwych decyzji administracyjnych z lat 1974-1989, których niezgodność z prawem stwierdzono następnie we właściwym postępowaniu.

Pozwany wniósł o oddalenie powództwa, podnosząc, że decyzje o zbyciu (sprzedaży) lokali nie stanowią samoistnego źródła szkody, którym jest decyzja o odmowie przyznania prawa własności czasowej. Pozwany zgłosił zarzut przedawnienia roszczenia oraz niewykazania stanu i wartości utraconego majątku.

Sąd ustalił, że H. M. i M. K. byli w równych częściach właścicielami zabudowanej nieruchomości położonej w W. przy ul. Opoczyńskiej o powierzchni 678,83 m. Orzeczeniem z dnia 29 stycznia 1952 r. właścicielom odmówiono przyznania prawa własności czasowej i stwierdzono, że wszystkie budynki na nieruchomości przechodzą na własność Skarbu Państwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00