Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 7 maja 2019 r., sygn. I NO 34/19

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Antoni Bojańczyk (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Marek Dobrowolski

SSN Mirosław Sadowski

w sprawie z odwołania sędzi J. C. od decyzji Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 grudnia 2018 r. nr (...) o odmowie udzielenia płatnego urlopu dla poratowania zdrowia, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 7 maja 2019 r.

odwołanie oddala.

Uzasadnienie

W dniu 22 listopada 2018 r. Pani Sędzia J. C, sędzia Sądu Rejonowego w J., złożyła do Ministra Sprawiedliwości wniosek o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia, dołączając do tego wniosku cztery zaświadczenia (psychologów, psychoterapeuty i psychiatry) datowane na: 15 października 2018 r., 16 października 2018 r., 22 października 2018 r. i 19 listopada 2018 r. We wniosku Pani Sędzia J. C. dpodniosła, że jest sędzią z 14-letnim stażem orzeczniczym, ostatnio w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich Sądu Rejonowego w J., powierzone obowiązki starała się zawsze wykonywać z największą starannością i sumiennością, nawet kosztem życia prywatnego, jednak z biegiem czasu obciążenie psychiczne związane z wykonywaną pracą i istotne problemy osobiste i rodzinne sprawiły, że była zmuszona poszukiwać fachowej pomocy, najpierw psychologicznej, a następnie psychiatrycznej. Wnioskodawczyni podniosła, że od dnia 17 maja 2018 r. pozostaje pod stałą opieką lekarza psychiatry, przyjmując zapisane leki i stosując się do zaleceń. W konkluzji pisma Pani Sędzia J. C. wyraziła stanowisko, że uzyskanie urlopu dla poratowania zdrowia pozwoli jej na dokończenie leczenia, odzyskania pełnych sił i powrót do pracy.

Decyzją z dnia 20 grudnia 2018 r. ((...)) Minister Sprawiedliwości odmówił Pani Sędzi J. C. - sędziemu Sądu Rejonowego w J. udzielenia płatnego urlopu dla poratowania zdrowia. Odmawiając udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia Minister Sprawiedliwości wskazał w uzasadnieniu swojej decyzji, że przewidziany przez Prawo o ustroju sądów powszechnych urlop dla poratowania zdrowia stanowi cyt.: "uprawnienie - przywilej z którego sędzia może skorzystać, gdy w sposób nie budzący wątpliwości zostanie ustalone, że zachodzą wskazane w ustawie przesłanki do udzielenia tego urlopu, ciężar wykazania powyższego leży po stronie sędziego". W motywach zaskarżonej decyzji minister Sprawiedliwości podkreślił m.in., że cyt.: "zasadniczo celem [...] urlopu jest umożliwienie sędziemu przeprowadzenia takiego leczenia, które doprowadzi do uzyskania trwałej poprawy zdrowia i umożliwi mu dalsze, niezakłócone pełnienie obowiązków służbowych". Z kolei zdaniem Ministra Sprawiedliwości cyt.: "nie każda choroba, która uzasadnia wystawienie przez lekarza zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, może uzasadnić udzielenie przedmiotowego urlopu. Konieczne jest zaistnienie szczególnych okoliczności, które w świetle przedstawionej dokumentacji medycznej z uwzględnieniem dostępnej wiedzy i doświadczenia życiowego, w sposób jednoznaczny wskazują, że udzielenie przedmiotowego urlopu będzie miało istotne znaczenie dla prowadzonego leczenia i jego rezultatu w postaci uzyskania trwałej poprawy stanu zdrowia". Przeprowadzona analiza przedstawionej przez Panią Sędzię J. C. dokumentacji medycznej doprowadziła Ministra Sprawiedliwości do konkluzji, że nie wynika z niej, aby aktualny stan zdrowia Pani Sędzi wymagał leczenia, dla przeprowadzenia którego niezbędne jest powstrzymanie się od pełnienia służby w ramach wnioskowanego urlopu".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00