Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 18 czerwca 2019 r., sygn. I UK 104/19

W sądowym postępowaniu odwoławczym sąd ma obowiązek dokonania oceny prawidłowości decyzji wojskowego organu rentowego w pełnym zakresie (co do wszystkich przesłanek przysługiwania prawa do jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku pozostającego w związku ze służbą wojskową), jeżeli jest to niezbędne do ustalenia, czy wydana decyzja jest zgodna z rzeczywistym stanem faktycznym i prawnym. Realizacja tak nakreślonego celu postępowania sądowego jest możliwa tylko wtedy, gdy sąd ubezpieczeń społecznych nie jest związany ustaleniami faktycznymi dokonanymi w postępowaniu przed wojskowym organem rentowym (ponieważ mogą one być błędne), w tym także orzeczeniem wojskowej komisji lekarskiej. Kontrola sądowa nad orzecznictwem organów rentowych (także wojskowych organów rentowych) nie polega tylko na badaniu ich legalności, lecz także (a nawet przede wszystkim) na kontroli ich merytorycznej zasadności.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Katarzyna Gonera

w sprawie z odwołania M.S. przeciwko Szefowi Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Z. o jednorazowe odszkodowanie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 18 czerwca 2019 r., skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. z dnia 22 lutego 2018 r., sygn. akt V Ua [...],

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania;

2. odstępuje od obciążania ubezpieczonego obowiązkiem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego (w tym kosztów zastępstwa procesowego) na rzecz pozwanego organu rentowego.

Uzasadnienie

Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Z. (organ rentowy), decyzją z 27 stycznia 2014 r., odmówił M.S. (ubezpieczonemu) jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku pozostającego w związku ze służbą wojskową, zaistniałego 3 października 1981 r., w wyniku stwierdzenia, że długotrwały uszczerbek na zdrowiu poszkodowanego w wysokości 10% powstał po upływie trzech lat od daty wypadku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00