Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 13 czerwca 2019 r., sygn. III UK 168/18

W opinii biegłych z zakresu medycyny informacja o działalności w związku wyznaniowym nie może wpłynąć na podjęcie decyzji o odmowie prawa do renty socjalnej.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Strusińska-Żukowska (przewodniczący)

SSN Zbigniew Korzeniowski (sprawozdawca)

SSN Maciej Pacuda

w sprawie z odwołania P. K. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w G. o przywrócenie renty socjalnej, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 13 czerwca 2019 r., skargi kasacyjnej odwołującego się od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 31 stycznia 2018 r., sygn. akt III AUa [...],

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Sąd Apelacyjny w [...] wyrokiem z 31 stycznia 2018 r. oddalił apelację skarżącego P. K. od wyroku Sądu Okręgowego w G. z 15 marca 2017 r., który oddalił jego odwołanie od decyzji pozwanego organu rentowego z 28 października 2013 r., odmawiającej mu prawa do renty socjalnej. Skarżący (ur. w 1984 r.) miał przyznaną rentę socjalną od 1 września 2008 r. do 31 października 2013 r. Po złożeniu wniosku o przyznanie renty socjalnej na dalszy okres, komisja lekarska uznała, iż wnioskodawca nie jest całkowicie niezdolny do pracy i na tej podstawie decyzją z 28 października 2013 r. odmówiono mu dalszej renty. Sąd Okręgowy decyzję ZUS uznał za prawidłową i na podstawie art. 4 i 5 ustawy z 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej w związku z art. 12 i 13 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS oddalił odwołanie wnioskodawcy. Sąd Okręgowy przeprowadził dowody z opinii biegłych lekarzy. Biegły lekarz internista stwierdził całkowitą niezdolność do pracy u wnioskodawcy na okres 3 lat, jednak wcześniejsze i późniejsze opinie biegłych psychologów i psychiatrów, nie stwierdzały całkowitej niezdolności do pracy u wnioskodawcy. Biegła z zakresu medycyny pracy stwierdziła brak całkowitej niezdolności, a jedynie częściową niezdolność do pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00