Wyrok SN z dnia 13 czerwca 2019 r., sygn. III UK 157/18
Niepodanie lub zatajenie informacji o wykonywaniu przez ubezpieczoną pracy zarobkowej w okresach zwolnień lekarskich może być ocenione jako wprowadzenie w błąd ZUS. Wykonywanie takiej pracy w okresie korzystania z zasiłku chorobowego prowadzi bowiem do utraty prawa do pobranych świadczeń za cały okres niezdolności do pracy.
Serwis Prawno-Pracowniczy nr 1/2020
Złożenie przez osobę wykonującą w okresie zwolnienia lekarskiego pracę zarobkową zaświadczenia o niezdolności do pracy jest równoznaczne ze złożeniem wniosku o zasiłek chorobowy w sytuacji oczywiście nieuzasadniającej powstania prawa do tego świadczenia jest wprowadzeniem w błąd organu rentowego w rozumieniu art. 84 ust. 2 pkt 2 ustawy systemowej, prowadzącym do konieczności uznania pobranych w ten sposób świadczeń za nienależne i podlegające zwrotowi po myśli art. 84 ust. 1 ustawy systemowej.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jolanta Strusińska-Żukowska (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Zbigniew Korzeniowski
SSN Maciej Pacuda
w sprawie z odwołania E. W. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w S. o prawo do zasiłku chorobowego i zwrot nienależnie pobranego świadczenia, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 13 czerwca 2019 r., skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w S. z dnia 8 marca 2018 r., sygn. akt IV Ua [...],
uchyla zaskarżony wyrok w pkt II i III i przekazuje sprawę w tym zakresie Sądowi Okręgowemu w S. do ponownego rozpoznania oraz orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia 7 lipca 2017 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S. odmówił odwołującej się E. W. prawa do zasiłku chorobowego za okresy: od 2 września 2015 r. do 17 września 2015 r., od 19 grudnia 2015 r. do 27 stycznia 2016 r., od 31 stycznia 2016 r. do 18 marca 2016 r., od 1 czerwca 2016 r. do 27 lipca 2016 r. oraz zobowiązał ją do zwrotu nienależnie pobranego zasiłku chorobowego wraz z ustawowymi odsetkami w łącznej wysokości 13.225,70 zł. Według organu rentowego, ubezpieczona w okresie zatrudnienia w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej (SPZOZ) w S. podczas korzystania ze zwolnień lekarskich wykonywała pracę na podstawie umów zlecenia dla "P." s.c, wobec czego pobrany przez nią w spornym okresie zasiłek chorobowy stanowił świadczenie nienależne i podlegał zwrotowi wraz z odsetkami.