Wyrok SN z dnia 16 stycznia 2020 r., sygn. II UK 219/18
1. Jeżeli ubezpieczona przedkłada za sporny okres zaświadczenia lekarskie, a jednocześnie w tym samym okresie wykonuje czynności związane z zawartą umową w innej spółce, to wprowadza w ten sposób organ rentowy w błąd co do okoliczności warunkujących powstanie prawa do zasiłku chorobowego.
2. Obowiązku pouczenia o utracie prawa do zasiłku chorobowego w okolicznościach określonych w art. 17 ustawy zasiłkowej nie regulują wprost dyspozycje art. 84 ust. 2 ustawy systemowej, w konsekwencji nie jest wymagane uprzednie pouczenie o możliwości utraty pobranych zasiłków z przyczyn ustawowo określonych, między innymi w art. 17 ustawy zasiłkowej, których wystąpienia nie można z góry zakładać ani przewidzieć.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jerzy Kuźniar (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Zbigniew Myszka
SSN Maciej Pacuda
w sprawie z wniosku J. K. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych [...] Oddziałowi w W. z udziałem zainteresowanych: K. Sp. z o.o. z siedzibą w W. i A. Sp. z o.o. z siedzibą w W. o zasiłek chorobowy i zwrot nienależnie pobranego świadczenia, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 16 stycznia 2020 r., skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 27 października 2017 r., sygn. akt VII Ua (...),
uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu w W. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 27 października 2017 r., VII Ua (...), Sąd Okręgowy w W. , na skutek apelacji wnioskodawczyni J. K. , zmienił wyrok Sądu Rejonowego w W. z dnia 20 czerwca 2017 r. w ten sposób, że zmienił decyzję pozwanego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych [...] Oddziału w W. z dnia 24 kwietnia 2015 r. i przyznał wnioskodawczyni prawo do zasiłku chorobowego za okres od dnia 1 lipca 2014 r. do dnia 29 października 2014 r., zmienił decyzję organu rentowego z dnia 24 kwietnia 2015 r. oraz decyzję z dnia 10 lipca 2015 r. w ten sposób, że zwolnił wnioskodawczynię z obowiązku zwrotu należności z tytułu nienależnie pobranego świadczenia w kwocie 29756,32 zł (należność główna) oraz orzekł o kosztach procesu w sprawie o zasiłek chorobowy, z udziałem zainteresowanych: K. - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w W., A. - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w W..