Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 23 maja 2019 r., sygn. III PK 72/18

1. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie stanowi bezprawnego działania w rozumieniu art. 24 § 1 k.c. nawet wtedy, gdy jego przyczyna okazała się nieprawdziwa, chyba że pracodawca działał ewidentnie bezprawnie oraz z zawinionym zamiarem i co najmniej z przewidywalnością niekorzystnych skutków niezgodnego z prawem pozbawienia pracownika zatrudnienia.

2. O tym, czy doszło do naruszenia przez pracodawcę dóbr osobistych pracownika nie może zatem przesądzać każdorazowo ostateczny wynik wszczętego postępowania dyscyplinarnego wobec nauczyciela, bowiem dla oceny bezprawności działań pracodawcy decydujące są okoliczności uzasadniające skierowanie wniosku o wszczęcie tego postępowania oraz skorzystanie z fakultatywnej możliwości zawieszenia w pełnieniu obowiązków nauczyciela, co umożliwia regulacja zawarta w art. 83 ust. 1 Karty Nauczyciela lub przewidująca, w przypadkach wymienionych w art. 83 ust. 1a, zastosowanie obligatoryjnego obowiązku zawieszenia nauczyciela w pełnieni obowiązków.

3. Skoro od dnia 9 sierpnia 2009 r. odpowiedzialności dyscyplinarnej podlegają wszyscy nauczyciele, bez względu na podstawę nawiązania stosunku pracy, to wykładni art. 84 ust. 4 Karty Nauczyciela nie można dokonywać w ten sposób, że ograniczenie wynagrodzenia w czasie zawieszenia w czynnościach nauczyciela w związku z prowadzonym postępowaniem dyscyplinarnym dotyczy jedynie nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania. Taka wykładnia przepisu prowadziłaby do nierównego traktowania w zatrudnieniu.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Strusińska-Żukowska (przewodniczący)

SSN Jolanta Franczak (sprawozdawca)

SSN Krzysztof Staryk

w sprawie z powództwa [...] Związku Zawodowego w W. działającego na rzecz pracownika J. B. przeciwko Gminie W. jako następcy prawnego zlikwidowanego Gimnazjum [...] w W. o zapłatę zadośćuczynienia i odszkodowanie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 23 maja 2019 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 20 listopada 2017 r., sygn. akt III APa [...],

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00