Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 5 czerwca 2019 r., sygn. V CSK 238/18

Naruszenia autorskich praw osobistych i majątkowych nie mają miejsca, jeśli wolą twórcy określone osoby zostaną upoważnione do rozpowszechniania dzieł dotąd niepublikowanych, udzielając także licencji osobom trzecim.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Wojciech Katner (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Marian Kocon

SSN Krzysztof Strzelczyk

w sprawie z powództwa K. H. przeciwko E. K. o nakazanie, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 5 czerwca 2019 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 14 listopada 2017 r., sygn. akt I ACa (...),

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 14 listopada 2017 r. Sąd Apelacyjny w (...) oddalił apelację powódki K. H. od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 24 stycznia 2017 r., którym oddalone zostało powództwo przeciwko E. K. o zaniechanie dokonywania naruszeń autorskich dóbr osobistych powódki - niemajątkowych i majątkowych. Oddalenie powództwa nastąpiło wskutek braku stwierdzenia przez Sąd Okręgowy, że naruszone zostały dobra osobiste, wskazywane w opisowy sposób przez powódkę. Sąd drugiej instancji w wyniku rozpoznania apelacji powódki uznał podniesione przez nią zarzuty za nie znajdujące uzasadnienia "w materiale procesowym oraz w przepisach prawa procesowego i materialnego".

U podłoża rozstrzygnięcia leży ustalony stan faktyczny, zgodnie z którym w latach 80-tych XX wieku J. H., malarz i klasyk polskiej sztuki współczesnej, profesor (...) Akademii Sztuk Pięknych zawarł znajomość, przemienioną później w przyjaźń z pozwaną oraz jej mężem C. K. Poza zainteresowaniem pozwanej znaną jej wcześniej twórczością J. H. zaczęła ona po 1996 r. pomagać i opiekować się artystą, który znalazł się w trudnej sytuacji rodzinnej i którego córka - powódka w sprawie mieszkała za granicą. Pozwana z mężem opiekowali się J. H. także podczas jego wielokrotnych pobytów w szpitalu. Razem też organizowali wspólne podróże, spędzali razem czas w święta i traktowali się jak rodzina. Małżonkowie K. byli obdarowywani przez artystę przy różnych okazjach pracami z dedykacjami, w tym charakterystycznymi formami literackimi, jakimi były notatki i zapiski. Dotyczyły one relacji rodzinnych autora, podróży, przygód, inspiracji niektórych prac i myśli towarzyszących ich tworzeniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00