Wyrok SN z dnia 20 marca 2019 r., sygn. V CSK 639/17
Istotą solidarności biernej inwestora i wykonawcy wobec podwykonawców było zagwarantowanie podwykonawcom zapłaty, na wypadek, gdyby wykonawca nie spełnił świadczenia z umów z podwykonawcami. Inwestora z podwykonawcami nie łączy żadna umowa, a jego odpowiedzialność solidarna wynika z ustawy i nie może być wyłączona ani ograniczona (art. 6471 § 6 k.c). Inwestor nie jest więc dłużnikiem osobistym zobowiązanym świadczyć własny dług na rzecz podwykonawców z tytułu łączącego go z nimi stosunku prawnego. Jest on tylko współdłużnikiem solidarnym z mocy prawa, a jego solidarna odpowiedzialność ma charakter gwarancyjny i jest odpowiedzialnością za cudzy dług.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Teresa Bielska-Sobkowicz (przewodniczący)
SSN Wojciech Katner (sprawozdawca)
SSN Krzysztof Strzelczyk
w sprawie z powództwa C. sp. z o.o. spółki komandytowej w W. przeciwko H. S.A. w W. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 20 marca 2019 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 28 marca 2017 r., sygn. akt I ACa (...),
oddala skargę kasacyjną i zasądza od strony pozwanej na rzecz powódki kwotę 2700,- (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 28 marca 2017 r. Sąd Apelacyjny w (...) oddalił apelację pozwanego H. S.A. w W. (poprzednio I. S.A. w W.) od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 3 grudnia 2015 r., którym zasądzona została na rzecz powoda C. sp. z o.o. spółki komandytowej w W. kwota 333 620,66 złotych z ustawowymi odsetkami i kosztami postępowania.