Postanowienie SN z dnia 4 grudnia 2018 r., sygn. I UZ 43/18
1. Wniosek o uzupełnienie wyroku można zgłosić wtedy, gdy sąd nie orzekł o całości żądania – na przykład orzekł tylko o jego części, nie wypowiadając się o pozostałej części ani negatywnie, ani pozytywnie – albo wtedy, gdy sąd orzekł tylko o niektórych roszczeniach dochodzonych przez stronę, pozostawiając jedno lub kilka innych bez rozstrzygnięcia.
2. Jeżeli przedmiotem zaskarżonej decyzji organu rentowego było podleganie ubezpieczonej obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu oraz dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, a ubezpieczona wniosła odwołanie od decyzji organu rentowego, zaskarżając tę decyzję w całości, to również w postępowaniu sądowym przed sądem ubezpieczeń społecznych przedmiotem rozpoznania było podleganie przez ubezpieczoną obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu oraz dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Pominięcie w wyroku sądu rozstrzygnięcia (pozytywnego lub negatywnego) o podleganiu dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu stanowi podstawę do wystąpienia przez każdą (którąkolwiek) ze stron z wnioskiem o uzupełnienie wyroku (na podstawie art. 351 § 1 k.p.c.).
Biuletyn SN Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych nr 7-8/2020
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Piotr Prusinowski
SSN Romualda Spyt
w sprawie z odwołania A. T. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych [...] Oddziałowi w . o ustalenie podlegania ubezpieczeniu, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 4 grudnia 2018 r., zażalenia organu rentowego na postanowienie Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 16 maja 2018 r., sygn. akt III AUa [...],