Postanowienie SN z dnia 22 czerwca 2018 r., sygn. II CSK 22/18
Spodziewany rozwój choroby psychicznej w kierunku zachowań agresywnych lub autoagresywnych może stanowić przesłankę przyjęcia prognozy znacznego pogorszenia stanu zdrowia. Założenie takie musi jednak opierać się na konkretnych argumentach, wskazanych przez Sąd na podstawie materiału sprawy, świadczących o takim ryzyku. Podstawy takiego stwierdzenia nie może natomiast stanowić wyrażone w niestanowczej formule lakoniczne stanowisko biegłego, że zachowań takich w przyszłości "nie można wykluczyć", jeżeli w ustaleniach faktycznych brak jest zarazem jakichkolwiek bliższych rozważań dotyczących dotychczasowych, a także ewentualnych prognozowanych przejawów agresji ze strony uczestnika.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Marta Romańska (przewodniczący)
SSN Paweł Grzegorczyk (sprawozdawca)
SSN Bogumiła Ustjanicz
w sprawie z wniosku G. T. przy uczestnictwie M. T. o zezwolenie na umieszczenie w szpitalu psychiatrycznym, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 22 czerwca 2018 r., skargi kasacyjnej uczestnika postępowania od postanowienia Sądu Okręgowego w P. z dnia 19 maja 2017 r., sygn. akt II Ca [...],
1. uchyla zaskarżone postanowienie i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w P., pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego;
2. przyznaje adwokatowi A. K. od Skarbu Państwa - Sądu Okręgowego w P. kwotę 120 (sto dwadzieścia 00/100) złotych powiększoną o należną kwotę podatku od towarów i usług tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej uczestnikowi w postępowaniu kasacyjnym.
Uzasadnienie
Wnioskodawczyni G. T. wystąpiła z wnioskiem o nałożenie na jej męża -uczestnika M. T. obowiązku podjęcia leczenia psychiatrycznego, wskazując, że uczestnik od pół roku znęca się nad nią, twierdzi, że jest przez nią zdradzany, podtruwany, nie odstępuje jej na krok i wbrew zaleceniom lekarza nie zażywa przepisanych lekarstw.