Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok SN z dnia 7 lipca 2017 r., sygn. V CSK 609/16

Zerwanie więzi rodzinnej, nie w sposób naturalny albo na podstawie decyzji osób w te relacje zaangażowanych, lecz w związku z czynem niedozwolonym osoby trzeciej, narusza to dobro osobiste i rodzi odpowiedzialność na podstawie art. 23 i 448 k.c.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

Prezes SN Dariusz Zawistowski (przewodniczący)

SSN Anna Owczarek

SSN Marta Romańska (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa G. M. przeciwko Skarbowi Państwa-Jednostce Wojskowej nr (...) w Ś. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 7 lipca 2017 r.,

skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 29 lipca 2016 r., sygn. akt I ACa (...),

1) oddala skargę kasacyjną;

2) zasądza od pozwanego na rzecz powoda kwotę 2.700 (dwa tysiące siedemset) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 18 kwietnia 2016 r. Sąd Okręgowy w J. zasądził od Skarbu Państwa - Jednostki Wojskowej nr (...) w Ś. na rzecz G. M. kwotę 120.000 zł z ustawowymi odsetkami od 27 maja 2015 r., oddalił dalej idące powództwo i orzekł o kosztach procesu.

Sąd Okręgowy ustalił, że 22 lipca 1999 r. szeregowy P. R., odbywający zasadniczą służbę wojskową w jednostce wojskowej numer [...] w Ś. opuścił posterunek, na którym pełnił służbę wartowniczą i - zabierając ze sobą pistolet maszynowy PM 84 oraz amunicje bojową - dokonał dezercji do lasu. Około godziny 6 rano zastrzelił z broni wojskowej siostrę powoda B. K. i jego ojca J. M., zbierających runo leśne. Wyrokiem z 12 lipca 2001 r. Wojskowy Sąd Okręgowy w P. uznał P. R. za winnego zabójstwa B. K. i J. M. i skazał go, między innymi za ten czyn, na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Wyrokiem z 4 grudnia 2001 r. Sąd Najwyższy utrzymał w mocy wyrok Wojskowego Sądu Okręgowego w P.

Powód do 21 roku życia zamieszkiwał w domu rodzinnym z siostrą B. K. i ojcem J. M. Gdy miał 25 lat ożenił się i przeprowadził do domu teściów oddalonego o około 300 metrów. Nadal jednak utrzymywał ścisły kontakt z siostrą. Wspólnie wychodzili na zabawy, spędzali wolny czas i bywali wzajemnie w swoich domach. Powód pracował z ojcem J. M. w jednym zakładzie pracy, na tym samym sprzęcie przez około 4 lata. Przyjeżdżał po ojca przed pracą i odwoził go do domu. Wspólnie z ojcem przeprowadzał remonty. Ojciec służył mu wsparciem i pomocą, był spokojnym, łagodnym człowiekiem. Powód ze swoją rodziną spędzał święta w domu rodzinnym z ojcem. Po śmierci siostry i ojca powód stał się smutny i przygnębiony. Przez około 3 lata przeżywał okres żałoby. Nadal regularnie bywa na cmentarzu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00