Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 24 maja 2017 r., sygn. III CSK 144/16

Do dokonania czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli (art. 199 k.c.). W konsekwencji zamanifestowanie w stosunku do innego współwłaściciela zmiany charakteru posiadania wynikającego z umownego podziału nieruchomości do korzystania na posiadanie właścicielskie powinno przejawiać się poprzez dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu, przy braku skutecznej reakcji prawnej współwłaściciela.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jacek Gudowski (przewodniczący)

SSN Władysław Pawlak (sprawozdawca)

SSA Bogusław Dobrowolski

w sprawie z wniosku S.K. przy uczestnictwie A.K., K.K. i J.K. o zniesienie współwłasności nieruchomości, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 24 maja 2017 r., skargi kasacyjnej uczestnika A.K. oraz skargi kasacyjnej uczestniczki K.K. od postanowienia Sądu Okręgowego w N. z dnia 25 września 2014 r., sygn. akt III Ca .../14,

oddala obie skargi kasacyjne.

Uzasadnienie

Postanowieniem wstępnym z dnia 14 kwietnia 2014 r. wydanym w sprawie o zniesienie współwłasności nieruchomości, Sąd Rejonowy w Z. stwierdził, że uczestniczka K.K. oraz J.K. (uczestniczka K.K. jest jego następcą prawnym na podstawie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku) nabyli z dniem 31 grudnia 1980 r. przez zasiedzenie na prawach wspólności majątkowej małżeńskiej udział w % części we własności nieruchomości położonej w W., a stanowiącej p.b. 204 oraz działki ewidencyjne 4903/1 i 4904/1 o łącznej powierzchni 0,1490 ha, objętej Kw nr .., prowadzoną przez Sąd Rejonowy w Z., w miejsce wnioskodawczyni S.K..

Podstawę rozstrzygnięcie stanowiły następujące ustalenia faktyczne, poczynione przez Sąd pierwszej instancji: Według księgi wieczystej współwłaścicielami przedmiotowej nieruchomości są wnioskodawczyni S.K. w % części, J.K. i uczestniczka K.K. na prawach wspólności majątkowej małżeńskiej w 10/60 częściach oraz uczestnicy A.K.ch i J.K. na prawach wspólności majątkowej małżeńskiej w 20/60 częściach. Na nieruchomości tej jest położony dom, w którym zamieszkuje uczestniczka K.K.. Wcześniej znajdowały się tam również zabudowania gospodarcze, oznaczone na mapie - projekcie podziału literami A, B, C.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00