Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 14 czerwca 2016 r., sygn. II PZ 8/16

1. Do wyłącznej właściwości sądu rejonowego należą - bez względu na wartość przedmiotu sporu - sprawy o roszczenia dochodzone łącznie z roszczeniem o uznanie bezskuteczności wypowiedzenia stosunku pracy, o przywrócenie do pracy i przywrócenie poprzednich warunków pracy lub płacy, a więc te roszczenia, które "łączą się" z uznaniem wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne, przywróceniem do pracy (przywróceniem poprzednich warunków pracy) w taki sposób, że są ich materialnoprawną konsekwencją (bez żadnych dodatkowych warunków) jak np. roszczenia z art. 47 k.p., art. 57 k.p.

2. Do rozpoznania sprawy o odszkodowanie za szkodę wyrządzoną bezprawnym zwolnieniem z pracy na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego, w której wartość przedmiotu sporu przekracza siedemdziesiąt pięć tysięcy złotych, właściwy jest sąd okręgowy nawet wtedy, gdy powód jednocześnie dochodzi z tego tytułu odszkodowania na podstawie przepisów Kodeksu pracy.

Biuletyn SN Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych nr 6/2016

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Bogusław Cudowski (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Romualda Spyt

SSN Krzysztof Staryk

w sprawie z powództwa M. K. przeciwko Spółdzielni Pracy F. z siedzibą w B. o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach i wyrównanie wynagrodzenia, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 14 czerwca 2016 r., zażalenia strony pozwanej na wyrok Sądu Okręgowego w B. z dnia 8 października 2015 r.,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00