Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 6 lipca 2016 r., sygn. II PK 181/15

Nauczycielka, która z powodów zdrowotnych nie podjęła pracy na nowych warunkach, po zakończonej nieobecności powinna wrócić na zaproponowane jej stanowisko.

Gazeta Prawna nr 147/2016

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Bogusław Cudowski (przewodniczący)

SSN Beata Gudowska

SSN Zbigniew Hajn (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa E. N. przeciwko Gimnazjum w Ś. o przywrócenie do pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 6 lipca 2016 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego w L. z dnia 15 stycznia 2015 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w L. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy w L. wyrokiem z dnia 16 stycznia 2013 r. zasądził od pozwanego Gimnazjum w Ś. na rzecz powódki E. N. 10.782 zł tytułem

odszkodowania za naruszające prawo rozwiązanie stosunku pracy, a oddalił powództwo o przywrócenie do pracy.

Sąd ustalił, że powódka była zatrudniona w Gimnazjum w Ś. od 1 września 1983 r. na podstawie mianowania na czas nieokreślony, od 1 września 2000 r. pracowała jako nauczyciel - bibliotekarz. Z uwagi na zmiany organizacyjne w szkole - brak etatu w pełnym wymiarze dla nauczyciela-bibliotekarza oraz brak uprawnień powódki do nauczania konkretnych przedmiotów gimnazjalnych, strona pozwana zaproponowała 24 maja 2011 r. powódce zawarcie porozumienia zmieniającego warunki pracy: % etatu w bibliotece w gimnazjum w Ś., % etatu w Szkole Podstawowej w N. w charakterze pedagoga, % etatu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ś. w charakterze nauczyciela świetlicy. Powódka podpisała to porozumienie nie podejmując jednak pracy na nowych warunkach, bowiem przebywała na zwolnieniach lekarskich oraz na urlopie dla poratowania zdrowia. 26 maja 2011 r. powódka została przyjęta w poczet członków związku zawodowego NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania w J. i objęta ochroną na podstawie art. 32 ustawy o związkach zawodowych, na okres trzech lat od podjęcia uchwały. 28 maja 2012 r. pracodawca wręczył powódce oświadczenie o rozwiązaniu z nią stosunku pracy za trzymiesięcznym wypowiedzeniem pomimo braku zgody na to ze strony organizacji związkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00