Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok SN z dnia 16 maja 1997 r. sygn. I PKN 157/97

Zawiadomienie pracodawcy przez uprawniony organ ogólnopolskiego związku zawodowego o utworzeniu zakładowej organizacji związkowej oraz wskazanie osoby przewodniczącego zarządu tej organizacji jest wystarczające dla powstania po stronie pracodawcy obowiązku uzyskania zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej na wypowiedzenie lub rozwiązanie stosunku pracy z tym przewodniczącym (art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, Dz.U. Nr 55, poz. 234 ze zm.).

Przewodniczący SSN: Józef Iwulski (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Adam Józefowicz, Jerzy Kuźniar

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 16 maja 1997 r. sprawy z powództwa Wiesława G. przeciwko Hucie Szkła „J.” SA w J. o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne, na skutek kasacji strony pozwanej od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Przemyślu z dnia 20 grudnia 1996 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 23 września 1996 r. Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Jarosławiu oddalił powództwo Wiesława G. przeciwko Hucie Szkła „J.” SA o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne. W uzasadnieniu Sąd Rejonowy podał, że powód był zatrudniony od 1980 r., ostatnio na stanowisku operatora maszyn szklarskich. Dnia 10 lutego 1996 r. Komisja Krajowa Wolnego Związku Zawodowego „L.” poinformowała dyrekcję pozwanej, że 1 lutego 1996 r. ukonstytuowała się Komisja Zakładowa WZZ „L.” w Hucie Szkła „J.” SA. Sąd Rejonowy ustalił, że do powyższej informacji dołączono pismo z dnia 1 stycznia 1996 r., w którym podano skład osobowy organów związkowych i liczbę członków związku. Pismem z dnia 8 stycznia 1996 r. strona pozwana zwróciła się do Komisji Zakładowej WZZ „L.” o przedstawienie statutu związku, a w dniu 6 marca 1996 r. do powoda jako przewodniczącego Komisji Zakładowej o przekazanie listy członków związku. Ani powód ani przewodniczący Komisji Krajowej nie udzielili odpowiedzi na te pisma. Sąd pierwszej instancji ustalił, że powód w dniach 28 lutego 1996 r., 6 i 27 marca 1996 r., od 21 do 27 maja 1996 r. i 5 czerwca 1996 r. uchylał się od świadczenia pracy i mimo wezwań strony pozwanej nie usprawiedliwił nieobecności. Pismem z dnia 8 lipca 1996 r. strona pozwana wypowiedziała powodowi umowę o pracę. Sąd pierwszej instancji przyjął, że powód opuszczając dni pracy bez usprawiedliwienia dopuścił się ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych, a zatem wypowiedzenie umowy o pracę było słuszne. Sąd Rejonowy uznał, że strona pozwana nie miała obowiązku konsultowania zamiaru wypowiedzenia powodowi umowy o pracę albowiem WZZ „L.” mimo wezwań nie przedstawił pracodawcy statutu związku ani uchwały o powołaniu zakładowej organizacji związkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00