Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok SN z dnia 3 lutego 2016 r., sygn. II PK 340/14

1. Art. 380 k.p.c. nie uzależnia rozpoznania przez sąd drugiej instancji kwestii przedawnienia roszczenia o przywrócenie do pracy od powołania w apelacji tego unormowania.

2. Art. 264 § 2 k.p. w związku z art. 265 § 1 k.p zawiera normy materialnoprawne, które przemawiają za liberalną oceną sytuacji przekroczenia terminu do uzupełnienia braków formalnych wniesionego w ustawowym terminie pozwu.

Biuletyn SN Izby Pracy Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych nr 3/2016

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Bogusław Cudowski (przewodniczący)

SSN Jolanta Frańczak

SSN Krzysztof Staryk (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa J. S. przeciwko Wojskowej Agencji Mieszkaniowej o przywrócenie do pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 3 lutego 2016 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego w G. z dnia 30 maja 2014 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu w G. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

W dniu 13 września 2012 r. dyrektor g. oddziału pozwanej Wojskowej Agencji Mieszkaniowej poinformował powoda J. S. o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 k.p. Powód odmówił przyjęcia decyzji pracodawcy, jednak 25 września 2012 r. złożył do Sądu Rejonowego w G. żądanie przywrócenia do pracy u pozwanej na dotychczasowych warunkach pracy i płacy.

Zarządzeniem z dnia 27 września 2012 r. (doręczonym w dniu 5 października 2012 r.) powód został wezwany do uzupełnienia braków formalnych pozwu przez m.in. wskazanie wartości przedmiotu sporu tj. "kwoty wynagrodzenia brutto za okres 12 miesięcy zgodnie z umową o pracę" - pod rygorem zwrotu pozwu. Dążąc do wykonania tego obowiązku powód udał się do pracodawcy z prośbą o wystawienie zaświadczenia potwierdzającego wysokość zarobków. Zaświadczenie to otrzymał w dniu 12 października 2012 r. (w piątek), a następnie w poniedziałek 15 października 2012 r. pojechał z miejscowości H.(gdzie mieszkał) do G., aby jak najszybciej złożyć żądane dokumenty wraz z pismem tłumaczącym przebieg wydarzeń.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00