Wyrok SN z dnia 8 października 2015 r., sygn. I PK 313/14
Roszczenie o dopuszczenie do pracy jest nieuzasadnione, gdy występuje z nim strażnik miejski zawieszony w pełnieniu obowiązków pracowniczych z powodu oskarżenia go o popełnienie przestępstwa.
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń nr 21/2015
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Romualda Spyt (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Jolanta Frańczak
SSN Zbigniew Korzeniowski
Protokolant Małgorzata Beczek
w sprawie z powództwa P. K. przeciwko Straży Miejskiej w K. o dopuszczenie do pracy, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 8 października 2015 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. z dnia 26 czerwca 2014 r.,
1. oddala skargę kasacyjną,
2. zasądza od powoda na rzecz strony pozwanej kwotę 120 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 21 listopada 2013 r. Sąd Rejonowy w K. oddalił powództwo P. K. przeciwko Straży Miejskiej w K. o dopuszczenie do pracy.
Sąd ustalił, że powód był pracownikiem Straży Miejskiej w K. Postanowieniem z dnia 21 grudnia 2011 r. Sąd Rejonowy w K. zastosował wobec powoda środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. W dniu 28 grudnia 2011 r. pozwana wydała na mocy art. 35 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych (jednolity tekst: Dz.U. z 2014 r., poz. 1202) decyzję o zawieszeniu stosunku pracy powoda na okres trzech miesięcy w związku z jego tymczasowym aresztowaniem.
Po uzyskaniu informacji o skierowaniu przeciwko powodowi aktu oskarżenia do Sądu Rejonowego w K., pozwana na podstawie art. 26a ust. 1 ustawy o strażach gminnych (jednolity tekst: Dz.U. z 2013 r., poz. 1383 ze zm.) wydała decyzję z dnia 29 marca 2013 r. o zawieszeniu powoda w pełnieniu obowiązków pracowniczych z dniem 1 kwietnia 2013 r. na okres trzech miesięcy.
W ocenie Sądu Rejonowego, żądanie powoda nie zasługiwało na uwzględnienie. Sąd wskazał, że decyzja z dnia 29 marca 2013 r. została wydana na podstawie art. 26a ustawy o strażach gminnych, która nie przewiduje trybu odwoławczego w postępowaniu sądowym w przypadku wydania decyzji o zawieszeniu pracownika. Artykuł 32 ustawy stanowi, że w sprawach dotyczących strażników, a nieuregulowanych w ustawie, mają zastosowanie przepisy o pracownikach samorządowych. Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych również nie reguluje trybu odwoławczego w przypadku zawieszenia stosunku pracy ani zawieszenia w pełnieniu obowiązków pracowniczych. Z art. 43 tej ustawy wynika, że sprawach nieuregulowanych w ustawie stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu pracy. Kodeks pracy nie zawiera regulacji dotyczących zawieszenia stosunku pracy ani zawieszenia w pełnieniu obowiązków pracowniczych.