Orzeczenie
Wyrok SN z dnia 5 listopada 2015 r., sygn. I CSK 899/14
Szkoda poniesiona przez właściciela rzeczy musi mieć charakter wystarczająco trwały, a zatem utrata powinna stanowić utratę definitywną, a nie tylko prawdopodobną. Oznacza to, że roszczenie odszkodowawcze powoda mogło powstać jedynie w razie definitywnej (ostatecznej) utraty przedmiotów objętych początkowo powództwem windykacyjnym.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Katarzyna Tyczka-Rote (przewodniczący)
SSN Mirosław Bączyk (sprawozdawca)
SSN Antoni Górski
Protokolant Justyna Kosińska
w sprawie z powództwa A. R. przeciwko Muzeum [...] w W. z udziałem interwenienta ubocznego po stronie powodowej M. R.-G. o zapłatę i wydanie, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 29 października 2015 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 16 kwietnia 2014 r.,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania oraz rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powód A. R. w pozwie z dnia 6 lipca 1999 r. wystąpił początkowo przeciwko pozwanym Muzeum [...] w W. i Muzeum Pałacu [...] w W. (poprzednio - Muzeum Pałac w W.) z powództwem o zwrot rękopisów i ksiąg iluminowanych średniowiecznych, a następnie w 2011 r. sprecyzował swoje żądanie i domagał się zasądzenia od pozwanych odszkodowania w wysokości 750.000 zł w związku z utratą tych przedmiotów (15 pozycji). Muzeum Pałac w W. zostało wezwane do udziału w sprawie na podstawie art. 194 § 1 k.p.c. Pozwani bronili się tym, że powód nie udowodnił, że przedmioty objęte pozwem stanowiły własność A. B. (poprzednika prawnego powoda) oraz twierdzili, iż nabyli te przedmioty na własność (wskazując różne podstawy tego nabycia). Zgłaszali też zarzut przedawnienia roszczenia odszkodowawczego powoda oraz brak legitymacji biernej Muzeum [...] w W.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right