Wyrok SN z dnia 12 listopada 2014 r., sygn. I PK 85/14
Dopuszczenie do podania przeterminowanego leku pacjentowi stanowi jaskrawy przykład ciężkiego naruszenia podstawowego obowiązku lekarza.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Beata Gudowska (przewodniczący)
SSN Bogusław Cudowski (sprawozdawca)
SSA Anna Szczepaniak - Cicha
w sprawie z powództwa A. W. przeciwko Szpitalowi Specjalistycznemu w Z. o przywrócenie do pracy i zapłatę wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 12 listopada 2014 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w G. z dnia 24 października 2013 r.,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego Sądowi Okręgowemu.
Uzasadnienie
Powódka domagała się przywrócenia do pracy na dotychczasowych warunkach oraz zasądzenia od strony pozwanej wynagrodzenia za cały czas pozostawania bez pracy w kwocie 124 926 zł.
Wyrokiem z 27 lutego 2013 r. Sąd Rejonowy oddalił powództwo. W uzasadnieniu wyroku stwierdzono przede wszystkim, że A. W. była zatrudniona w pozwanym Szpitalu Specjalistycznym w Z., poczynając od 2001 r. Od 2 kwietnia 2001 r. do 28 kwietnia 2002 r. na podstawie umowy o pracę na stanowisku młodszego asystenta w niepełnym wymiarze czasu pracy, a następnie na podstawie umowy o szkolenie w trybie rezydenckim w okresie od 29 kwietnia 2002 r. do 29 czerwca 2007r. na stanowisku lekarza rezydenta w pełnym wymiarze etatu, następnie w okresie od 1 czerwca 2007 r. do 31 maja 2008 r. na podstawie umowy na czas określony na stanowisku młodszego asystenta w pełnym wymiarze etatu, a od 1 czerwca 2008 r. na podstawie umowy na czas nieokreślony na stanowisku starszego asystenta w pełnym wymiarze etatu.
Dnia 1 stycznia 2004 r. w pozwanym Szpitalu wprowadzono Standard Niszczenia Leków Przeterminowanych, z którego części pt. "Oświadczenia standardowe" wynikało między innymi, że w oddziałach szpitalnych daty ważności leków kontrolowane są na bieżąco, a leki przeterminowane przechowywane są w oddzielnym pomieszczeniu w zamkniętej szafie. Ostatecznie przeterminowane leki po sporządzeniu protokołu przekazywane są do utylizacji.