Wyrok SN z dnia 8 listopada 2013 r., sygn. II UK 157/13
Przedmiotem umowy o dzieło jest doprowadzenie do weryfikowalnego i jednorazowego rezultatu, zdefiniowanego przez zamawiającego w momencie zawierania umowy. Dzieło jest wytworem, który w momencie zawierania umowy nie istnieje, jednak jest w niej z góry przewidziany i określony w sposób wskazujący na jego indywidualne cechy. Dlatego też jednym z kryteriów umożliwiających odróżnienie umowy o dzieło od umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług jest możliwość poddania dzieła sprawdzianowi na istnienie wad fizycznych. Sprawdzian taki jest zaś niemożliwy do przeprowadzenia, jeśli strony nie określiły w umowie cech i parametrów indywidualizujących dzieło.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jerzy Kuźniar (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Krzysztof Staryk
SSN Małgorzata Wrębiakowska-Marzec
w sprawie z wniosku C. Sp. z o.o. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych przy udziale zainteresowanej E. L. o składki na ubezpieczenie społeczne, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 8 listopada 2013 r., skargi kasacyjnej wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 28 listopada 2012 r.,
oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 28 listopada 2012 r., Sąd Apelacyjny oddalił apelację wnioskodawcy C. Spółki z o.o., od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 13 czerwca 2012 r. w sprawie przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych o składki na ubezpieczenie społeczne, przy udziale zainteresowanej E. L. Sąd Apelacyjny podzielił ustalenia Sądu pierwszej instancji jak i zapadłe orzeczenie, którym oddalono odwołanie wnioskodawcy od decyzji organu rentowego z dnia 29 sierpnia 2011 r., stwierdzających, że zainteresowana z tytułu wykonywania umowy o świadczenie usług w siedzibie wnioskodawcy, podlegała obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym -emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu w okresie od dnia 1 września 2006 r. do dnia 30 kwietnia 2008 r. (szczegółowo wskazanych w decyzji) oraz ustalił dla płatnika podstawę wymiaru składek na powyższe ubezpieczenia, a także ubezpieczenie zdrowotne zainteresowanej. Sąd ten uznał, że oceniane umowy nie były umowami o dzieło z uwagi na to, że przedmiot umowy nie stanowił konkretnego, indywidualnie oznaczonego rezultatu - dzieła, a same umowy były typowymi umowami o świadczenie usług.