Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok SN z dnia 4 kwietnia 2013 r., sygn. II PK 237/12

Oświadczenie pracownicy o uchyleniu się od skutków oświadczenia woli zmierzającego do rozwiązania umowy o pracę winno być złożone w terminie 7 dni od wykrycia błędu.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie :

SSN Zbigniew Hajn (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Józef Iwulski

SSN Zbigniew Myszka

w sprawie z powództwa E. S. przeciwko A. Spółce z o.o. w N. o przywrócenie do pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 4 kwietnia 2013 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 16 lutego 2012 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego Sądowi Okręgowemu - Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Uzasadnienie

W pozwie z 25 listopada 2010 r. powódka żądała przywrócenia do pracy (k. 2, k. 27). W piśmie z 18 lutego 2011 r., podtrzymała żądanie przywrócenia do pracy, jednakże jako roszczenie ewentualne wskazała żądanie ustalenia istnienia stosunku pracy z pozwaną i dopuszczenia do poprzednio wykonywanej pracy (k. 79). Tak określone żądania pełnomocniczka powódki powtórzyła na rozprawie 1 marca 2011 r. Taką ich treść potwierdza też zarządzenie o sprostowaniu protokołu z 30 marca 2011 r. (k. 98). Na rozprawie w dniu 16 lutego 2012 r. powódka podtrzymała żądanie przywrócenia do pracy (k. 206-207). Należy zatem uznać, że powódka alternatywnie żądała ustalenia istnienia stosunku pracy z pozwaną i dopuszczenia jej do pracy u pozwanej. Wobec powyższego mylące jest twierdzenie Sądu Okręgowego, że powódka określiła swoje roszczenie w pozwie jako przywrócenie do pracy (s. 3 uzasadnienia).

Sąd Rejonowy Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wyrokiem z dnia 6 października 2011 r. przywrócił powódkę do pracy u strony pozwanej na poprzednich warunkach obowiązujących u strony pozwanej w chwili złożenia przez nią oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę i orzekł o kosztach procesu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00