Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok SN z dnia 11 grudnia 2013 r., sygn. IV CSK 222/13

Przyznanie w art. 531 § 1 k.c. biernej legitymacji procesowej samej tylko osobie trzeciej stanowi wyjątek od zasady, że w charakterze stron procesu w sprawie o ukształtowanie powinny uczestniczyć wszystkie osoby, których sytuacja prawna ma być ukształtowana przez wyrok sądu - uzasadniony tym, że wyrok pauliański ze względu na jego skutek przewidziany w art. 532 k.c. dotyka w głównej mierze sfery prawnej osoby trzeciej uzyskującej korzyść majątkową wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Mirosława Wysocka (przewodniczący) SSN Iwona Koper SSN Kazimierz Zawada (sprawozdawca)

Protokolant Hanna Kamińska

w sprawie z powództwa A. P. Spółki Akcyjnej w W. przeciwko K. K. o uznanie czynności za bezskuteczną, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej

w dniu 11 grudnia 2013 r., skargi kasacyjnej pozwanego

od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 12 października 2012 r.,

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Spółka akcyjna A. P. uzyskała w dniu 16 września 2008 r. w stosunku do M. A. (primo voto K.) nakaz zapłaty na kwotę 63 796, 68 zł, który się uprawomocnił. Dnia 25 czerwca 2008 r. dłużniczka sprzedała przysługujące jej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego nr 6 w budynku przy ul. Z. 8 w B. swojej matce M. A., a ta w dniu 30 grudnia 2008 r. podarowała to prawo swojemu wnukowi - a synowi dłużniczki - K. K. A.P. w związku z niemożnością wyegzekwowania wskutek zbycia przez dłużniczkę spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu kwoty zasądzonej nakazem zapłaty zażądała w pozwie z dnia 21 stycznia 2011 r., skierowanym przeciwko K. K., uznania za bezskuteczne w stosunku do niej: umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu z dnia 25 czerwca 2008 r. zawartej przez dłużniczkę z M. A. oraz umowy darowizny spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu z dnia 30 grudnia 2008 r. zawartej przez M. A. z pozwanym. Po przekształceniu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu przez pozwanego na odrębną własność lokalu i podarowaniu odrębnej własności lokalu w dniu 13 lipca 2011 r. M. A. strona powodowa pismem z dnia 30 kwietnia 2012 r. rozszerzyła powództwo o uznanie za bezskuteczną w stosunku do niej także tej ostatniej darowizny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00