Wyrok SN dnia 14 czerwca 2012 r., sygn. I PK 230/11
Przejęcie przez państwową jednostkę organizacyjną zakładu pracy działającego w sferze administracji publicznej, stanowiącego przedsiębiorstwo prowadzące działalność gospodarczą w rozumieniu art. 1 ust. 1 lit. c dyrektywy 2001/23 WE i zachowującego tożsamość po przejęciu, stanowi przejście zakładu pracy na innego pracodawcę w rozumieniu art. 231 § 1 k.p. W takim wypadku przepisy ustawowe wyłączające taki skutek, jak np. art. 100 ustawy z 2009 r., nie mają zastosowania ze względu na sprzeczność z wymienionym przepisem dyrektywy, jako przepisem bezpośrednio skutecznym.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie :
SSN Teresa Flemming-Kulesza (przewodniczący)
SSN Zbigniew Hajn (sprawozdawca)
SSN Zbigniew Myszka
w sprawie z powództwa X i Y przeciwko Parkowi Narodowemu w K. i Parkowi Narodowemu Gospodarstwu Pomocniczemu w likwidacji w K. o przywrócenie do pracy, zapłatę wynagrodzenia, sprostowanie świadectwa pracy i ustalenie istnienia stosunku pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 14 czerwca 2012 r., skarg kasacyjnych powodów od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w S. z dnia 24 sierpnia 2011 r.,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu - Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w S. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Y w pozwie skierowanym przeciwko Parkowi Narodowemu - Gospodarstwu Pomocniczemu w K. w likwidacji (powoływanemu dalej, jako „Gospodarstwo Pomocnicze”) domagał się przywrócenia do pracy na dotychczasowych warunkach pracy i płacy, zasądzenia wynagrodzenia w wysokości 7.831,83 zł za czas pozostawania bez pracy, ustalenia, że świadczył pracę w warunkach szczególnych i nakazania sprostowania świadectwa pracy oraz zasądzenia od pozwanego kosztów procesu. Powód X w pozwie wniesionym także przeciwko Gospodarstwu Pomocniczemu domagał się przywrócenia do pracy na dotychczasowych warunkach pracy i płacy, zasądzenia wynagrodzenia w kwocie 7.887,93 zł za czas pozostawania bez pracy, ustalenia że świadczył pracę w warunkach szczególnych i nakazania sprostowania świadectwa pracy oraz zasądzenia od pozwanego kosztów procesu. Sąd Rejonowy połączył sprawy z opisanych powództw celem wspólnego rozpoznania. W odpowiedzi na pozwy, pozwany wniósł o ich oddalenie oraz o zasądzenie od powodów zwrotu kosztów procesu według norm przepisanych. Postanowieniem z dnia 7 marca 2011 r. Sąd Rejonowy wezwał do udziału w sprawie w charakterze pozwanego Park Narodowy w K., który wniósł o oddalenie pozwów i zasądzenie od powodów zwrotu kosztów procesu według norm przepisanych. Na rozprawie 30 maja 2011 r. powodowie zajęli ostateczne stanowisko w sprawie, domagając się ustalenia istnienia stosunku pracy z Parkiem Narodowym i zasądzenia wynagrodzenia za okres pozostawania bez pracy.