Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 2 lutego 2011 r., sygn. I UK 293/10

Fakt cofnięcia przez ubezpieczoną wniosku o wezwanie na rozprawę tłumacza przysięgłego przed Sądem pierwszej instancji nie oznacza, iż uznała ona, że komunikacja pomiędzy nią a Sądem jest dostateczna. Zgodnie z art. 271 § 2 k.p.c., niemi i głusi składają zeznania na piśmie lub przy pomocy biegłego. Zgodnie z art. 304 k.p.c., przepis ten stosuje się także do stron postępowania. Jak natomiast wynika z art. 5 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, językiem urzędowym przed sądami jest język polski. Osoba niewładająca w wystarczającym stopniu językiem polskim ma prawo do występowania przed sądem w znanym przez nią języku i bezpłatnego korzystania z pomocy tłumacza.

 

Sąd Najwyższy w składzie: SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący) SSN Roman Kuczyński SSA Krzysztof Staryk (sprawozdawca)

w sprawie z odwołania Jolanty K. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych I Oddziałowi w Ł. o prawo do renty socjalnej, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 2 lutego 2011 r., skargi kasacyjnej ubezpieczonej od wyroku Sądu Apelacyjnego w Ł. z dnia 5 maja 2010 r.,

I uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje do ponownego rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu w Ł.;

II przyznaje adwokatowi Jakubowi M. od Skarbu Państwa (kasy Sądu Apelacyjnego w Ł.) kwotę 120 (sto dwadzieścia) zł, powiększoną o stawkę podatku od towarów i usług - tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 12 maja 2009 r. Sąd Okręgowy w Ł. - VIII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oddalił odwołanie ubezpieczonej Jolanty K. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 6 października 2008 r., odmawiającej ubezpieczonej prawa do renty socjalnej. Podstawą wydania zaskarżonej decyzji przez ZUS było orzeczenie komisji lekarskiej stwierdzające, że ubezpieczona nie została uznana za całkowicie niezdolną do pracy.

Sąd Apelacyjny w Ł., po rozpoznaniu apelacji Jolanty K., wyrokiem z dnia 5 maja 2010 r., oddalił apelację.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00