Wyrok SN z dnia 4 listopada 2010 r., sygn. II PK 113/10
Likwidacja przez szkołę wyższą określonej jednostki organizacyjnej stanowi ważną przyczynę rozwiązania stosunku pracy z zatrudnionym w niej nauczycielem akademickim.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Romualda Spyt (przewodniczący)
SSN Zbigniew Korzeniowski (sprawozdawca)
SSN Zbigniew Myszka
w sprawie z powództwa Krystyny R., Bogusława J., Kamili B., Ewy M. przeciwko Uniwersytetowi w Z. o uznanie za bezskuteczne wypowiedzenie stosunku pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 4 listopada 2010 r., skarg kasacyjnych powodów od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Z. z dnia 29 grudnia 2009 r.,
oddala skargi kasacyjne.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy w Z. wyrokiem z 29 grudnia 2009 r. zmienił wyrok Sąd Rejonowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Z. z 30 września 2009 r. uznający za bezskuteczne wypowiedzenia umów o pracę, w ten sposób, że oddalił powództwa Krystyny R., Bogusława J., Ewy M. i Kamilii B.
Senat Uniwersytetu 29 kwietnia 2009 r. podjął uchwałę o likwidacji Studium Nauki Języków Obcych. Na posiedzeniu 27 maja 2009 r. Senat wyraził zgodę na rozwiązanie stosunków pracy z powodami w trybie art. 125 ustawy z 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym oraz § 121 ust. 2 i ust. 3 pkt 3 Statutu UZ (stanowiącego, że ważną przyczyną rozwiązania stosunku pracy, inną niż określona w art. 124 ustawy, jest likwidacja jednostki organizacyjnej, w której nauczyciel jest zatrudniony oraz iż stosunek pracy może być rozwiązany po uzyskaniu zgody senatu). Pozwany wypowiedział powodom stosunki pracy podając za przyczynę likwidację jednostki organizacyjnej - międzywydziałowej Studium Nauki Języków Obcych. Powodowie zakwestionowali wypowiedzenia zarzucając wadliwość uchwał o likwidacji i rozwiązaniu stosunków pracy oraz pozorność przyczyny wypowiedzenia naruszającej przepisy ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i przepisy prawa pracy. Pozwany odpowiedział, że na rozwiązanie stosunku pracy wymagana była zgoda Senatu a nie Rady Studium oraz że likwidacja jednostki organizacyjnej jest odrębną przyczyną od likwidacji stanowiska pracy (§ 121 ust. 2 i 3 pkt 3 i 4 Statutu).