Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 10 listopada 2010 r., sygn. II CSK 198/10

Przepisy art. 36 ust. 1 pkt 8 i art. 113 ust. 1 pkt 4 ustawy o ochronie zabytków wskazują na zakres ograniczeń osoby będącej właścicielem zabytku. W konsekwencji tych ograniczeń, istniejących w stosunku do nieruchomości stanowiącej przedmiot wieczystego użytkowania i własności wnioskodawcy, uprawiony jest wniosek, że przy tworzeniu nowej nieruchomości wydzielanej z obciążonej, ograniczenia i obciążenia obejmują także nowo wydzielane nieruchomości stanowiące odrębne lokale. Stan taki nie narusza praw właściciela nieruchomości, gdyż nie zmienia zakresu obciążeń jakie na jego nieruchomości spoczywają. Innymi słowy przenosi na nowo wydzielone nieruchomości taki sam zakres praw jaki posiada w stosunku do nieruchomości wyjściowej. Zapewnia to zarazem możliwość ochrony zabytku i jego otoczenia jako całości przez uprawniony z mocy ustawy podmiot.  

 

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Teresa Bielska-Sobkowicz (przewodniczący)

SSN Wojciech Katner

SSA Jan Kremer (sprawozdawca)

Protokolant Anna Wasiak

w sprawie z wniosku „H.” - Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w W. przy uczestnictwie „L.” Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w W. o wydzielenie z nieruchomości uregulowanej w księdze wieczystej lokalu i założenie dla niego księgi wieczystej, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 10 listopada 2010 r., skargi kasacyjnej wnioskodawcy i skargi kasacyjnej uczestnika postępowania od postanowienia Sądu Okręgowego w Ł. z dnia 12 listopada 2009 r.,

oddala skargi kasacyjne.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Ł. postanowieniem z dnia 14 kwietnia 2009 r. nie uwzględnił skargi wnioskodawcy „H.” sp. z o.o. w W. na orzeczenie referendarza sądowego, oddalające wniosek o założenie księgi wieczystej i wpis odrębnej własności lokalu. Apelację wnioskodawcy i uczestnika postępowania „L.” sp. z o.o. w W. od tego postanowienia oddalił Sąd Okręgowy w Ł. postanowieniem z dnia 12 listopada 2009 r.

Z ustaleń wynika, że księga wieczysta prowadzona jest dla nieruchomości położonej w Ł. przy ul. K., stanowiącej działkę numer 315/49. Działka ta posiadała wcześniej numerację 315/30, następnie na skutek podziałów oznaczono ją jako działki o numerach 315/39 i 315/40, zaś ostatecznie działkę 315/39, jako działki 315/49 i 315/48. Właścicielem nieruchomości jest Gmina Miasto Ł., zaś użytkownikiem wieczystym „H." spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w W.. W dziale III księgi wpisane jest między innymi prawo pierwokupu na rzecz Gminy Ł. Na działce 315/49 posadowiony jest budynek 711, stanowiący własność użytkownika wieczystego, w którym znajduje się samodzielny lokal nr 23 objęty wnioskiem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00