Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 22 października 2010 r., sygn. III CSK 333/09

Jeżeli szkoda polega na tym, że poszkodowany nie uzyskał na dany dzień dobra lub usługi, które by mu przypadło, gdyby umowa została wykonana należycie, to utracone korzyści obejmują wartość jaką dobro lub usługa ma w chwili gdy poszkodowany dochodzi odszkodowania, a nie w dacie wyrządzenia szkody. Na ten dzień wartość ta odzwierciedla tylko stratę jaka poszkodowany poniósł przez to, że umowa nie została wykonana.

 

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Grzegorz Misiurek (przewodniczący)

SSN Józef Frąckowiak (sprawozdawca)

SSN Bogumiła Ustjanicz

w sprawie z powództwa Anety W. i Pawła W. przeciwko Gminie Miejskiej K. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 22 października 2010 r., skargi kasacyjnej powodów od wyroku Sądu Apelacyjnego w K. z dnia 29 lipca 2009 r.,

uchyla zaskarżony wyrok w pkt II, w części oddalającej apelację powodów w pozostałym zakresie i przekazuje sprawę w tym zakresie Sądowi Apelacyjnemu w K. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym przez powodów Anetę W. i Pawła W., wyrokiem z dnia 29 lipca 2009 r., Sąd Apelacyjny w K. zmienił zaskarżony przez powodów oraz pozwaną - Gminę Miejską K. wyrok Sądu Okręgowego w K. z dnia 16 stycznia 2009 r. w punkcie I i III oraz oddalił apelację powodów w pozostałym zakresie, a apelację strony pozwanej w całości.

W sprawie tej poczyniono następujące ustalenia.

W dniu 17 kwietnia 2000 r. powodowie zawarli ze stroną pozwaną umowę na piśmie w sprawie przyszłej adaptacji części strychu w budynku przy ul. D. w K. W dniu 7 marca 2001 r. strony zawarły przedwstępną warunkową umowę sprzedaży lokalu mieszkalnego w formie aktu notarialnego. Przedmiotem przywołanej umowy był lokal mieszkalny, mający powstać w przyszłości, wskutek zaadaptowania przez powodów i na ich koszt części strychu. Gmina Miejska K. oświadczyła, że budynek przy ul. D. stanowi współwłasność jej i właściciela samodzielnego lokalu mieszkalnego nr 8, przy czym właścicielka lokalu nr 8 Anna S. wyraziła zgodę na dokonanie adaptacji strychu przez powodów na lokal mieszkalny. Lokal ten o powierzchni ok. 96 m wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej miał zostać sprzedany powodom pod warunkiem ukończenia jego adaptacji do dnia 30 września 2002 r. Strony ustaliły, że umowa sprzedaży zostanie zawarta najpóźniej w terminie 6 miesięcy od daty złożenia przez powodów wniosku o wykup tegoż lokalu, nie później jednak niż do dnia 31 marca 2003 r. Powodowie dokonali adaptacji pomieszczenia strychowego przed terminem wynikającym z umowy. Zarząd Budynków Komunalnych w K. w dniu 13 maja 2002 r. dokonał pomiaru i odbioru prac, a Wydział Architektury, Geodezji i Budownictwa Urzędu Miasta K. przyjął zgłoszenie do użytkowania tego lokalu oznaczonego numerem 15 o łącznej powierzchni 81,45 m. W dniu 14 czerwca 2002 r. powodowie zawarli z administratorem budynku umowę najmu przedmiotowego lokalu mieszkalnego na czas nieoznaczony. W dniu 18 czerwca 2002 r. powodowie wnieśli o wykup tego lokalu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00