Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 14 maja 2009 r., sygn. I UK 346/08

Całkowita niezdolność do pracy jako przesłanka prawa do renty socjal­nej musi być spowodowana naruszeniem sprawności organizmu, które po­wstało w okresach wymienionych w art. 4 ust. 1 pkt 1-3 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz.U. Nr 135, poz. 1268 ze zm.).

 

Przewodniczący SSN Andrzej Wróbel, Sędziowie SN: Józef Iwulski (sprawoz­dawca), Herbert Szurgacz.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 14 maja 2009 r. sprawy z odwołania Ireny G. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w Z. o prawo do renty socjalnej, na skutek skargi kasacyjnej ubez­pieczonej od wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 14 sierpnia 2008 r. [...]

1) o d d a l i ł skargę kasacyjną

2) przyznał adwokatowi Rafałowi P. od Skarbu Państwa (Sąd Apelacyjny w Katowicach) kwotę 120 (sto dwadzieścia) zł, podwyższoną o obowiązującą stawkę podatku od towarów i usług, tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielo­nej przez adwokata ustanowionego z urzędu.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 20 marca 2008 r. [...] Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpie­czeń Społecznych w Katowicach zmienił decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych-Oddziału w Z. i przyznał ubezpieczonej Irenie G. prawo do renty socjalnej na stałe od dnia 1 stycznia 2007 r.

Sąd Okręgowy w oparciu o opinie biegłych z zakresu psychologii i psychiatrii, neurologii i ortopedii oraz okulistyki ustalił, że u ubezpieczonej nie występują żadne zaburzenia w sferze zdrowia psychicznego. Schorzenia kręgosłupa oraz przebyte złamanie kości łonowej i kulszowej prawej nie czynią jej w jakimkolwiek stopniu nie­zdolną do pracy. Natomiast - w ocenie Sądu - ubezpieczona jest całkowicie i trwale niezdolna do pracy z powodu pogłębiającego się zwyrodnienia siatkówek obu oczu. Ta niezdolność nie pozostaje jednak w jakimkolwiek związku przyczynowym z wystę­pującym u wnioskodawczyni od dzieciństwa zezem i niedowidzeniem oka lewego (czyniącymi ją częściowo niezdolną do pracy).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00