Uchwała SN z dnia 20 listopada 2009 r., sygn. III CZP 99/09
Sąd Najwyższy w składzie : SSN Marian Kocon (przewodniczący) SSN Józef Frąckowiak (sprawozdawca) SSN Katarzyna Tyczka-Rote
w sprawie z powództwa Józefa B. przeciwko Miastu P. o ustalenie, po rozstrzygnięciu w Izbie Cywilnej na posiedzeniu jawnym w dniu 20 listopada 2009 r., zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Okręgowy w P. postanowieniem z dnia 8 września 2009 r., sygn. akt II Ca 478/09,:
"Czy wskazaną w przepisie art. 691 § 1 k.c. przesłankę faktycznego wspólnego pożycia, niezbędną do wstąpienia w stosunek najmu po zmarłym najemcy, należy utożsamiać jedynie z pożyciem "jak małżonkowie", czy też możliwym jest uznanie ww. przesłanki za spełnioną gdy osobę, domagającą się ustalenia wstąpienia w stosunek najmu łączyła ze zmarłym najemcą trwała więź gospodarcza i uczuciowa?"
podjął uchwałę:
Faktyczne wspólne pożycie, w rozumieniu art. 691 § 1 k.c., oznacza więź łączącą dwie osoby pozostające w takich relacjach jak małżonkowie.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 19 lutego 2009 r. Sąd Rejonowy oddalił powództwo Józefa B., który w pozwie wniesionym przeciwko Miastu P. domagał się ustalenia, że wstąpił, na podstawie art. 691 k.c., w stosunek najmu lokalu, który zajmował od 1985 r. razem z siostrą. Sąd wskazał, że powód jako brat najemcy, na którym nie ciążył wobec niego obowiązek alimentacyjny, nie jest osobą o której mowa w art. 691 k.c.
Przy rozpoznawaniu apelacji powoda powstało zagadnienie prawne budzące poważne wątpliwości Sądu Okręgowego w P. Zgodnie z treścią 691 § 1 k.c. w razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą. Sąd Okręgowy dostrzegł, że art. 691 § 1 k.c. (w brzmieniu obowiązującym od 10 lipca 2001 r.) w istotny sposób zawęził krąg osób uprawnionych do wstąpienia w stosunek najmu po zmarłym najemcy w odniesieniu do regulacji zawartych w art. 691 § 1 k.c. obowiązującym do 12 listopada 1994 r., a po tej dacie w art. 8 ustawy o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych.