Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 30 stycznia 2008 r., sygn. I UK 195/07

W sytuacji, gdy po uprawomocnieniu się decyzji przyznającej prawo do emerytury, nie przedstawiono nowych dowodów ani nie ujawniono nieuwzlędnionych poprzednio okoliczności a uznane poprzednio za wiarygodne dowody dawały podstawy do przyznania tego prawa, organ rentowy nie może z urzędu wszcząć postępowania o ponowne ustalenie prawa do świadczeń w trybie art. 114 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Fun­duszu Ubezpieczeń Społecznych (jednolity tekst: Dz.U. z 2004 r., Nr 39, poz. 353 ze zm.).

 

Przewodniczący SSN Krystyna Bednarczyk (sprawozdawca), Sędziowie SN: Zbigniew Myszka, Herbert Szurgacz.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 30 stycznia 2008 r. sprawy z odwołania Andrzeja T. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w C. o emeryturę, na skutek skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 25 stycznia 2007 r. [...]

1. u c h y l i ł zaskarżony wyrok i oddalił apelację,

2. zasądził od organu rentowego na rzecz wnioskodawcy 150 zł (sto pięćdziesiąt) tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 30 września 2004 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych-Oddział w C. przyznał wnioskodawcy Andrzejowi T. prawo do emerytury na podstawie § 4 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku eme­rytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz.U. Nr 8, poz. 43 ze zm.), po ustaleniu, że wnioskodawca osiągnął w dniu 16 sierpnia 2004 r. wiek emerytalny (60 lat), ma wymagane dla mężczyzn okresy składkowe i nieskładkowe oraz ma ponad piętnastoletni okres pracy w szcze­gólnych warunkach na stanowiskach wymienionych w załączniku do rozporządzenia - wykazie A dziale XIV poz.24. To ostanie ustalenie zostało dokonane na podstawie świadectwa pracy wystawionego przez pracodawcę. W marcu 2005 r. organ rentowy zwrócił się do pracodawcy wnioskodawcy o dodatkowe informacje odnośnie zajmo­wanych stanowisk pracy i po otrzymaniu odpowiedzi o wykonywaniu we wskazanych okresach nadzoru na budowach decyzją z dnia 15 kwietnia 2005 r. wstrzymał z dniem 1 maja 2005 r. dalszą wypłatę emerytury. Wnioskodawca wniósł odwołanie od tej ostatniej decyzji. Uzasadnienie decyzji zostało sporządzone dopiero w odpowiedzi na odwołanie. Organ rentowy stwierdził, że po dokonaniu ponownej analizy posiada­nej dokumentacji uznano, że zebrany materiał nie dawał podstaw do przyznania wnioskodawcy emerytury. Wnioskodawca sprawując dozór inżynieryjno-techniczny nie mógł wykonywać pracy w szczególnych warunkach stale i w pełnym wymiarze czasu pracy. Jak wynika z analizy zakresów obowiązków na zajmowanych stanowi­skach pracy, szereg czynności miało charakter administracyjny i nie można przyjąć, aby były wykonywane w warunkach, w których nie są zachowane higieniczne normy pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00