Wyrok SN z dnia 8 lipca 2008 r., sygn. I PO 1/08
Wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym wyrokiem Sądu Najwyższego na podstawie art. 4011 k.p.c. w związku z art. 190 ust. 4 Konstytucji RP nie wymaga uchylenia tego wyroku, a jedynie stwierdzenia dopuszczalności wznowienia postępowania (art. 412 § 4 k.p.c.).
Przewodniczący SSN Katarzyna Gonera (sprawozdawca),
Sędziowie SN: Roman Kuczyński, Romualda Spyt.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 lipca 2008 r. sprawy z powództwa Stanisławy G. przeciwko „S.” SA w O. (poprzednia nazwa: Firma Chemiczna „D.” SA w O.) o zapłatę, na skutek skargi powódki o wznowienie postępowania zakończonego wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 22 stycznia 2004 r. [...]
1. wznowił postępowanie zakończone prawomocnym wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 22 stycznia 2004 r. [...] w części objętej punktem 2 tego wyroku;
2. rozpoznanie sprawy przekazał Sądowi Apelacyjnemu w Katowicach.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Bielsku-Białej wyrokiem z 8 listopada 2001 r. [...] zasądził od pozwanej Firmy Chemicznej „D.” SA w O. na rzecz powódki Stanisławy G. kwotę 814,58 zł tytułem ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy oraz kwotę 200 zł za dni wolne od pracy z ustawowymi odsetkami. Jednocześnie Sąd Okręgowy oddalił powództwo w pozostałej części.
Powódka - po sprecyzowaniu żądań, które wywodziła z faktu niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia - domagała się od pozwanej zasądzenia: 1) odszkodowania z tytułu: utraconego prawa do wcześniejszej emerytury dla pracowników zwalnianych z przyczyn ekonomicznych, wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, odprawy emerytalnej, utraty prawa do nagrody z zysku, utraty nagród i premii z odrębnych funduszy oraz praw do świadczeń socjalnych, pozbawienia prawa do ponownego zatrudnienia na podstawie art. 12 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. „o zwolnieniach grupowych”, 2) ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystane 26 dni urlopu wypoczynkowego w 1995 r., 3) wynagrodzenia za dni wolne, 4) zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.