Wyrok SN z dnia 27 marca 2007 r., sygn. II PK 241/06
1. Lekarz będący członkiem okręgowej rady lekarskiej jest osobą „pełniącą funkcję z wyboru” w rozumieniu art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o izbach lekarskich (Dz.U. Nr 30, poz. 158 ze zm.) i w związku z tym objęty jest ochroną przewidzianą w tym przepisie.
2. Dopuszczalne jest wskazanie w statucie związku zawodowego jego jednostek organizacyjnych, którym przyznaje on status zakładowych lub międzyzakładowych organizacji związkowych.
Przewodniczący Prezes SN Walerian Sanetra (sprawozdawca), Sędziowie SN: Katarzyna Gonera, Jerzy Kuźniar.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 27 marca 2007 r. sprawy z odwołania Andrzeja M. przeciwko Samodzielnemu Zespołowi Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego W.-B. w W. o przywrócenie do pracy i wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, na skutek skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 24 stycznia 2006 r. [...]
o d d a l i ł skargę kasacyjną.
Uzasdnienie
W imieniu pozwanego Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego W.-B. w W. wniesiona została skarga kasacyjna od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie z dnia 24 stycznia 2006 r. [...], którym Sąd ten oddalił apelację strony pozwanej od wyroku Sądu Rejonowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie z dnia 19 stycznia 2006 r. [...].
Sąd Rejonowy przywrócił powoda Andrzeja M. do pracy w pozwanym Samodzielnym Zespole Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego W.-B. w W. na poprzednich warunkach pracy i płacy, a także zasądził od niego na rzecz powoda wynagrodzenie za cały czas pozostawania bez pracy, tj. od dnia 1 lipca 2001 r. Z ustaleń tego Sądu wynika, że powód podjął pracę w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w W. dnia 1 stycznia 1981 r. (na podstawie umowy na czas nieokreślony) na stanowisku starszego asystenta. Od dnia 6 września 1989 r. świadczył pracę w Przychodni Rejonowej Poradni „K” mieszczącej się przy ul. R. Powód stał się pracownikiem Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego w wyniku przekształcenia się Szpitala Zespolonego w Wojewódzki Szpital B. oraz Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego. W dniu 1 lipca 1998 r. powodowi powierzono stanowisko Kierownika Grupy Poradni „K”. Powód został wybrany do Okręgowej Rady Lekarskiej w W., był członkiem tego organu przez kadencję 1997-2001 i był nim nadal w kadencji 2001-2005. Był przewodniczącym Komisji do Spraw Pośrednictwa Pracy Okręgowej Izby Lekarskiej, wybranym przez członków Rady. Był także członkiem Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy przy Wojewódzkim Szpitalu B. W 1996 r. powód został wybrany do Zarządu Oddziału Terenowego tego Związku i pełnił w tym organie funkcję zastępcy przewodniczącego zarządu. Zgodnie z § 27 ust. 2 statutu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy kadencja zarządu terenowego trwa 4 lata. Po zakończeniu kadencji rozpoczętej w 1996 r. nie przeprowadzono nowych wyborów do władz Związku. Z dniem 30 stycznia 2004 r. uchwałą [...] Zarządu Krajowego OZZL, Oddział Terenowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy został wykreślony z powodu rażących naruszeń postanowień statutu i zaprzestania działalności. W dniu 30 września 1999 r. powód otrzymał wypowiedzenie warunków pracy i płacy. Jako przyczynę tego wypowiedzenia wskazano nieprzestrzeganie przez niego dyscypliny pracy oraz „fakt nie zorganizowania Specjalistycznej Poradni Ginekologicznej”. Powód odwołał się od tego wypowiedzenia. Strona pozwana uznała powództwo z tego powodu, że nie wiedząc o pełnionych przez niego funkcjach nie wystąpiła do właściwych podmiotów o wyrażenie zgody na zmianę warunków pracy i płacy. Sąd Rejonowy-Sąd Pracy dla Warszawy-Pragi przywrócił powoda do pracy na poprzednich warunkach pracy i płacy.