Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 16 sierpnia 2005 r., sygn. I UK 19/05

Bieg przedawnienia roszczenia z art. 442 § 1 k.c. (co do zasady, z wyjątkiem przypadków ewidentnych, gdy powstanie szkody w postaci uszczerbku na zdrowiu jest od razu widoczne) rozpoczyna się w dniu, w którym poszkodowa­ny z kompetentnych źródeł dowiedział się o szkodzie. Termin przedawnienia roszczenia o rentę wyrównawczą określony w art. 442 § 1 zdanie pierwsze k.c. liczy się od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o uszkodzeniu ciała lub rozstroju zdrowia i osobie ponoszącej odpowiedzialność z tego tytułu, nawet gdyby nie wystąpił jeszcze uszczerbek majątkowy.

 

Przewodniczący SSN Zbigniew Hajn (sprawozdawca),

Sędziowie SN: Józef Iwulski, Maria Tyszel.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 sierpnia 2005 r. sprawy z powództwa Emiliana B. przeciwko Kompanii Węglowej SA Kopalni Węgla Kamiennego „C.” w R. o zadośćuczynienie i rentę wyrównawczą, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 22 października 2004 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Dnia 23 marca 2000 r. powód wystąpił z pozwem przeciwko R. Spółce Węglowej SA - Kopalni Węgla Kamiennego „C.” w R. żądając zasądzenia od niej 20.000 zł z ustawowymi odsetkami od dnia doręczenia odpisu pozwu, tytułem zadośćuczynienia za cierpienia fizyczne, oraz po 600 zł miesięcznie tytułem renty wyrównawczej poczynając od 1 marca 1997 r. Ponadto wniósł o zasądzenie od pozwanej kosztów procesu. W uzasadnieniu powód podniósł, że 7 czerwca 1989 r. uległ wypadkowi przy pracy, zaś na skutek wypadku i późniejszego pogorszenia stanu zdrowia stał się niezdolny do pracy. W sierpniu 1996 r. otrzymał jednorazowe odszkodowanie w wysokości odpowiadającej 12% uszczerbkowi na zdrowiu, co nie jest adekwatne do następstw wypadku - utraty wzroku oka lewego, utraty słuchu ucha lewego i ogólnej niesprawności kończyn górnych. Na rozprawie 10 grudnia 2003 r. pełnomocnik po­woda rozszerzył żądanie pozwu wskazując, że dochodzi roszczeń z tytułu wszystkich wypadków przy pracy, którym powód uległ u pozwanej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00