Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 8 maja 2014 r., sygn. V CSK 322/13

1. Odwołanie się do zasad współżycia społecznego oznacza odwołanie się do idei słuszności w prawie i do powszechnie uznawanych wartości w kulturze naszego społeczeństwa, a przez zasady współżycia społecznego należy rozumieć podstawowe zasady etycznego i uczciwego postępowania

2. Przepis art. 4421 § 3 k.c. ma zastosowanie także do szkód na osobie wyrządzonych przestępstwem i wyłącza termin końcowy a tempore facti określony w art. 4421 § 2 k.c.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Anna Owczarek (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Antoni Górski

SSN Kazimierz Zawada

w sprawie z powództwa R. S. przeciwko Powszechnemu Zakładowi Ubezpieczeń S.A. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 8 maja 2014 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 24 stycznia 2013 r.,

uchyla zaskarżony wyrok w części zmieniającej wyrok Sądu Okręgowego w C. (punkt 1) oraz oddalającej apelację powoda w zakresie odnoszącym się do zadośćuczynienia (punkt 2) i w tym zakresie przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w C. do ponownego rozpoznania, pozostawiając mu rozstrzygnięcie o kosztach postępowania apelacyjnego i kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powód R. S. pozwem, wniesionym w dniu 30 października 2009 r., skierowanym przeciwko pozwanemu Powszechnemu Zakładowi Ubezpieczeń Spółce Akcyjnej wniósł o ustalenie nieważności ugody pozasądowej z dnia 8 kwietnia 2008 r., zasądzenie kwoty 300.000zł z ustawowymi odsetkami od dnia wytoczenia powództwa tytułem zadośćuczynienia i kwot po 2.000 zł miesięcznie poczynając od dnia 1 października 2009 r. tytułem renty obejmującej zwiększone potrzeby. W pozwie zamieszczono wprost oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych ugody na skutek błędu wywołanego przez pozwanego, ponadto wskazano jako kolejne podstawy jej nieważności wykorzystanie przymusowego położenia i sprzeczność z zasadami współżycia społecznego.

Pozwany podniósł m.in. zarzut przedawnienia roszczeń.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00