Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 22 stycznia 2004 r. sygn. I PK 291/03

Spółka powstała w wyniku komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego ma w procesie udostępniania akcji własne obowiązki wobec uprawnionych pracowników i niewykonanie lub nienależyte ich wykonanie może uzasadniać jej odpowiedzialność odszkodowawczą na podstawie art. 471 k.c.

Przewodniczący SSN Andrzej Kijowski

Sędziowie SN: Roman Kuczyński. Jadwiga Skibińska-Adamowicz (sprawozdawca).

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 stycznia 2004 r. sprawy z powództwa Stanisława L. przeciwko Telekomunikacji Polskiej Spółce Akcyjnej w Warszawie Obszarowi Telekomunikacji w T. i Skarbowi Państwa reprezentowanemu przez Ministra Skarbu Państwa o zapłatę, na skutek kasacji strony pozwanej Telekomunikacji Polskiej Spółki Akcyjnej w Warszawie Obszar Telekomunikacji w T. od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Toruniu z dnia 14 lutego 2003 r. [...]

1. oddalił kasację ;

2. zasądził na rzecz powoda od Telekomunikacji Polskiej Spółki Akcyjnej w Warszawie - Obszar Telekomunikacji w T. kwotę 1.200 zł (jeden tysiąc dwieście złotych ) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Toruniu wyrokiem z dnia 19 lipca 2002 r. oddalił powództwo Stanisława L. przeciwko Telekomunikacji Polskiej S.A. w Warszawie -Obszar Telekomunikacji w T. oraz przeciwko Skarbowi Państwa reprezentowanemu przez Ministra Skarbu Państwa o odszkodowanie w kwocie 22.684 zł z odsetkami ustawowymi za pozbawienie możliwości nieodpłatnego nabycia akcji po zmarłej żonie Bogumile L.

Sąd Rejonowy ustalił, że żona powoda Bogumiła L. była zatrudniona w Rejonowym Urzędzie Telekomunikacji w T., ostatnio na stanowisku starszego kontrolera. Jej stosunek pracy ustał w związku z długotrwałą chorobą i przejściem na rentę inwalidzką. W dniu 17 kwietnia 1997 r. Bogumiła L. zmarła, nie złożywszy oświadczenia o zamiarze nabycia 1560 akcji Telekomunikacji Polskiej SA Prawo do nabycia tych akcji przysługiwało pracownikom i byłym pracownikom posiadającym ponad 20 letni staż pracy w resorcie łączności. Powód Stanisław L. jest spadkobiercą Bogumiły L. W myśl rozporządzenia Ministra Skarbu Państwa z dnia 3 kwietnia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad podziału uprawnionych pracowników na grupy, ustalania liczby akcji przypadających na każdą z tych grup oraz trybu nabywania akcji przez uprawnionych pracowników (Dz.U. Nr 33, poz. 200), warunkiem skorzystania z uprawnienia do nieodpłatnego nabycia akcji jest złożenie przez uprawnionego pracownika oświadczenia o zamiarze nieodpłatnego nabycia akcji. Złożenie tego oświadczenia poprzedza wezwanie uprawnionych pracowników do składania oświadczeń w terminie określonym przez Ministra Skarbu Państwa, podanym do wiadomości przez ogłoszenie w dzienniku o zasięgu ogólnokrajowym i w dzienniku lokalnym oraz przez wywieszenie ogłoszeń w siedzibie spółki i we wszystkich jej oddziałach i zakładach. Ogłoszenie takie zostało opublikowane w dniu 31 maja 1997 r. między innymi w „N." i „G.P.". Termin składania oświadczeń został początkowo określony na dzień 8 lipca 1997 r, a następnie przedłużony do 8 października 1997 r. Powód Stanisław L. uzyskał od Mirosławy W. - pracownicy pozwanej Spółki Obszar w T. informację, iż nie jest osobą uprawnioną do złożenia oświadczenia, gdyż uprawnienie to przysługuje jedynie pracownikom i byłym pracownikom. Ma ono bowiem charakter osobisty i nie przechodzi na spadkobierców. W dniu 6 października 1997 r. powód zwrócił się do pozwanej Spółki na piśmie z zapytaniem, czy jako spadkobierca Bogumiły L. ma prawo do nieodpłatnego nabycia akcji. Otrzymał odpowiedź odmowną z takim uzasadnieniem, że jego żona nie złożyła oświadczenia o zamiarze nieodpłatnego nabycia akcji po wejściu w życie ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, tj. po dniu 8 kwietnia 1997 r. Powyższe stanowisko podtrzymała pozwana Spółka po złożeniu reklamacji przez powoda, odpowiadając na nią pismem z dnia 21 listopada 1997 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00